Newsy

Olimpijka oskarża trenera o molestowanie. "Robił nagie zdjęcia zawodniczkom przed ponad dekadę"

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
sport.pl, The New York Times
Skandal w amerykańskiej kadrze

W amerykańskiej kadrze wybuchł skandal po oskarżeniach snowboardzistki Callan Chythlook-Sifsof, uczestniczki olimpiady w Vancouver w 2010 roku, wobec jednego z trenerów. Amerykański Związek Narciarsko-Snowboardowy rozpoczął śledztwo.

Molestowanie w amerykańskiej kadrze

Callan Chythlook-Sifsof postanowiła zabrać głos w sprawie nadużyć, do których miało dochodzić w amerykańskiej kadrze. Oskarżenia dotyczą trenera Petera Foley'a. Zdaniem zawodniczki mężczyzna przez lata fotografował nagie zawodniczki, a w 2014 roku wysyłał im wiadomości o charakterze seksualnym. Swoje doświadczenia olimpijka z Vancouver opisała na instagramowym profilu.

- Peter Foley robił nagie zdjęcia zawodniczkom przez ponad dekadę - napisała sportsmenka. - Taka jest prawda. Nie będę już więcej ukrywać tych rzeczy, dziwne zachowanie było obecne w całej kadrze. Ludzie, których wymieniłem, zachowywali się otwarcie toksycznie, ale prawda jest taka, że ​​zasady panujące w zespole chroniły to zachowanie. Znormalizowano rzeczy, które nie są w porządku. Inni sportowcy zaangażowali się w rasistowskie, mizoginistyczne zachowania, aktywnie uczestniczyli w dziwnej dynamice stworzonej przez Petera Foleya i spowodowali, że zawodniczki/pracownicy stali się ofiarami przemocy seksualnej. Inni sportowcy mówili mi, że w 2014 uruchomiłam maszynę, która jest niezręczna dla wszystkich. Skończyłam z tym i dziękuję za wsparcie - podsumowała.

Walka z hejtem

Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci
Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

"The New York Times" skontaktował się z Peterem Foley'em, który stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom.

- Byłem zaskoczony zarzutami. Zaprzeczam im. Robiłem wszystko, co w mojej mocy, aby wspierać sportowców na igrzyskach olimpijskich - przekazał dziennikarzom Peter Foley.

Rasizm na olimpiadzie

Snowboardzistka o niestosowane zachowania oskarżyła również kolegę z kadry. Hagen Kearney brał udział w trwającej olimpiadzie w Pekinie, gdzie zajął 17 miejsce. Mężczyzna miał używać rasistowskich słów oraz żartować z gwałtów. Na jego instagramowym profilu pojawiło się oświadczenie, w którym zapewnił, że żałuje swoich słów, a władze federacji były poinformowane o całym zajściu.

- Nigdy nie czułem się tak mały i zawstydzony - napisał Kearney. - Miałem okazję rozmawiać z Callan następnego dnia, żeby jej to wynagrodzić. Przeprosiłem nie tylko po to, żeby cofnąć moje okropne słowa, ale też dlatego, żeby odzyskać jej przyjaźń. Niechętnie przyjęła przeprosiny, ale była za nie wdzięczna. Nie myślałem w ten sposób, w który myślę teraz i Callan jest wielką częścią mojego dojrzewania jako człowieka - podsumował.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: sport.pl, The New York Times

Źródło zdjęcia głównego: Cultura/Holger Thalmann / Getty Images

Pozostałe wiadomości