Newsy

Kobieta była zarażona koronawirusem przez 5 miesięcy. To najdłuższy dotychczas stwierdzony na świecie przypadek

Newsy

Moment RFLEREXIS/GettyImages

Medycy ze stanu Rio de Janeiro w południowo-wschodniej Brazylii potwierdzili we wtorek trwające przez pięć miesięcy zakażenie koronawirusem. Kobieta nie została ponownie zainfekowana, ale przez 152 dni nie pozbyła się ze swojego organizmu SARS-CoV-2.

Pierwszy taki przypadek na świecie

Z badania Federalnego Uniwersytetu w Rio de Janeiro (UFRJ), którego wnioski we wtorek zaprezentował brazylijski dziennik "O Globo", wynika, że kobieta, u której po raz pierwszy stwierdzono infekcję SARS-CoV-2 w marcu, jeszcze w sierpniu miała w swoim organizmie koronawirusa.

Badający nietypowy przypadek wirusolodzy z UFRJ orzekli, że kobieta nie została ponownie zainfekowana, ale przez 152 dni nie pozbyła się ze swojego organizmu SARS-CoV-2.

To najdłuższy dotychczas stwierdzony na świecie przez służby medyczne przypadek choroby wskutek infekcji koronawirusem

- podsumowali naukowcy brazylijskiej uczelni.

Z komunikatu UFRJ wynika, że chorująca przez pięć miesięcy pacjentka zatrudniona jest w jednej z placówek medycznych w Rio de Janeiro. Po tym, jak odbyła ona kwarantannę, wróciła do pracy nie wykazując żadnych objawów zakażenia.

Informacja o obecności koronawirusa w organizmie pacjentki wyszła na jaw po ponownym przeprowadzeniu testów na obecność SARS-CoV-2 u grupy 3000 osób, które poddały się jednemu z badań

- ustalił "O Globo".

Koronawirus w Brazylii

Brazylia jest drugim po USA krajem świata z największą potwierdzoną liczbą zakażeń. Do wtorku służby sanitarne tego południowoamerykańskiego kraju potwierdziły 3,9 mln infekcji. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi tam już 121,3 tys.

Adam Małysz, były skoczek narciarski i kierowca rajdowy, poinformował pod koniec czerwca, że jego test na COVID-19 dał wynik pozytywny. Wybitny sportowiec pokonał już koronawirusa, ale nadal przestrzega wszystkich zaleceń i zachęca innych do ich stosowania.

>>> Zobacz także:

Koronawirus w Ciechocinku. Zamiast rehabilitacji izolacja i stres

Czy istnieje skuteczna szczepionka na Covid-19? Rosja twierdzi, że tak, a jak jest w rzeczywistości?

Węgry zamykają granice. "Wracamy do przepisów zastosowanych podczas pierwszej fali"

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości