Ciężarna zmarła po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19

Szczepionka przeciw COVID-19 na tle brytyjskiej flagi.
yalcinsonat1/Getty Images
Źródło: iStockphoto
Brazylia ogranicza podawanie szczepionki opracowanej przez koncern AstraZeneca. Po śmierci 35-letniej kobiety w ciąży zaszczepionej właśnie tym preparatem, władze zdecydowały, że szczepionka nie będzie podawana przyszłym mamom.

Ciężarna zmarła po podaniu szczepionki AstraZeneca

Brazylijska Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowia (Anvisa) zdecydowała o zawieszenia podawania szczepionki brytyjsko-szwedzkiego koncernu ciężarnym. Agencja podjęła taką decyzję po śmierci 35-letniej kobiety, będącej w 23 tygodniu ciąży. Mieszkanka Rio de Janeiro zmarła z powodu udaru, który w ocenie Anvisa mógł mieć związek ze szczepieniem przeciwko COVID-19.

Agencja podała, że wcześniej nie otrzymywała żadnych informacji o groźnych odczynach poszczepiennych u szczepionych na COVID-19 kobiet w ciąży.

Koncern AstraZeneca w wydanym oświadczeniu jasno zaznaczył, że ciężarne oraz kobiety karmiące piersią nie brały udziału w testach klinicznych.

Czy szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna?

Po śmierci ciężarnej brazylijskie władze zdecydowały, że przyszłe mamy będą szczepione innymi dostępnymi preparatami, tj. szczepionką chińskiego koncernu Sinovac i szczepionką Pfizer/BioNtech.

Mimo doniesień o powikłaniach wywołanych przez szczepionkę AstraZeneca Europejska Agencja ds. Leków (EMA) dalej rekomenduje jej stosowanie. Wprawdzie po podaniu preparatu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepów, to jak podkreśla agencja korzyść z jej stosowania znacznie przewyższają ewentualne ryzyko.

Warto dodać m.in. Dania czy Norwegia całkowicie wykluczyły tę szczepionkę z programu szczepień.

Ciąża i poród w dobie koronawirusa

Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Czego nie można robić po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19? Dr Karauda rozwiewa wątpliwości

Chłopcy wyszli z domu i nie dają znaku życia. Trwają poszukiwania 13-letniego Filipa i 15-letniego Marka

Mieszkańcy Indii szukają sposobu na koronawirusa. Wierzą, że pomogą im... krowie odchody

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

podziel się:

Pozostałe wiadomości