Newsy

Papież wygłosił bożonarodzeniowe orędzie. W tym roku było wyjątkowe

Newsy

Papież Franciszek

Papież Franciszek wygłosił w piątek bożonarodzeniowe orędzie. Tegoroczna przemowa była inna niż zwykle, a zmiana podyktowana była obowiązującymi restrykcjami wynikających z częściowego lockdownu we Włoszech.

Boże Narodzenie 2020 - orędzie papieża

Z powodu restrykcji wynikających z częściowego lockdownu we Włoszech papież wygłosił w piątek orędzie nie, jak zawsze, z balkonu bazyliki Świętego Piotra do dziesiątek tysięcy ludzi na placu, ale z Auli Błogosławieństw, skąd transmitowały je media.

Papież Franciszek powiedział w orędziu na Boże Narodzenie, wygłoszonym w Watykanie, że w obecnym czasie pandemii koronawirusa i kryzysu na świecie w kontaktach między ludźmi, narodami i krajami potrzebne jest braterstwo i solidarność.

Franciszek podkreślił: - W tym historycznym momencie, naznaczonym przez kryzys ekologiczny i ciężkie nierówności ekonomiczne oraz społeczne, które zostały zwiększone przez pandemię koronawirusa, bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy braterstwa.

- Bóg oferuje je nam obdarowując nas swoim synem Jezusem; to nie braterstwo z pięknych słów, abstrakcyjnych ideałów, niejasnych uczuć. Nie. To braterstwo oparte na rzeczywistej miłości, zdolnej spotkać drogą osobę inną niż ja, dzielić jej cierpienie, zbliżyć się i otoczyć opieką, choć nie jest z mojej rodziny, z mojej grupy etnicznej, z mojej religii; jest inna niż ja, ale jest moim bratem, moją siostrą - oświadczył papież.

Bożonarodzeniowa przemowa papieża Franciszka

Wyjaśnił, że braterska postawa odnosi się także do relacji między narodami i państwami.

- Niech Dzieciątko z Betlejem pomoże nam zatem być gotowymi, hojnymi i solidarnymi, zwłaszcza wobec osób najbardziej słabych, chorych i tych, którzy w tym czasie znaleźli się bez pracy lub mają poważne trudności z powodu ekonomicznych konsekwencji pandemii, jak również wobec kobiet, które w ciągu miesięcy ograniczeń doświadczyły przemocy domowej - mówił Franciszek.

Zobacz wideo: - Zamiast narzekać na pandemię, uczyńmy coś dla tych, którzy mają mniej -przesłanie prymasa Polski na Boże Narodzenie

Zobacz też:

Zgromadził ponad 730 bombek z PRL-u, niektóre są warte nawet 600 zł. Na czym polega ich urok?

Polsko-włoskie święta rodziny Brunettich. "Wielkim zaskoczeniem było, jak wprowadziłam na wigilię opłatek"

Kolęd nie będzie. Małgorzata Godlewska święta spędzi w szpitalu. "Kto szybciej ode mnie wykończy wirusa?"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości