Newsy

Jak w tym roku będzie wyglądać pasterka? Episkopat wydał komunikat

Newsy

Aktualizacja:
RealPeopleGroup/Getty Images

Pasterka to uroczysta msza, bez której wielu wiernych nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia. W tym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, w kościołach obowiązuje limit wiernych, którzy mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Jak w związku z tym będą wyglądać msze w czasie Bożego Narodzenia? Specjalny komunikat w tej sprawie wystosowała Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski.

Pasterka 2020

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św., m.in. 25 grudnia. W związku z tym, w wielu parafiach w tym roku będą dwie, a nawet trzy msze św. nazywane "pasterkami".

Na uroczystość Narodzenia Pańskiego Mszał Rzymski przewiduje cztery formularze mszalne: "Wieczorna Msza wigilijna", "Msza w nocy", "Msza o świcie" oraz "Msza w dzień". Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską – tak więc nasza "pasterka" to "msza anielska". W związku z tym, eucharystia sprawowane o różnych porach różni się modlitwami oraz czytaniami.

Dotychczas aktualny był przywilej - obecny już w IV w. - zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie (25 grudnia) trzy msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko mszę w nocy i mszę w dzień - w południe.

W związku z pandemią Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.

- Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach - czytamy w komunikacie.

Wigilia 2020 - Pasterka w Warszawie

W związku z tym w niektórych parafiach poza mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane eucharystie tzw. "pasterki" także wcześniej - np. w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes pasterka zostanie odprawiona o godz. 20.00, 22.00 i 24.00 ; w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach jedna msza św. będzie o godz. 22.00 , a druga o 24.00 ; w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników pasterka będzie celebrowana o godz. 21.00 i o północy . Podobnie będzie w sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej tylko o godz. 22.00. W noc Bożego Narodzenia metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawi mszę św. pasterską o północy w stołecznym sanktuarium św. Faustyny Kowalskiej przy ul. Żytniej.

Boże Narodzenie 2020 - msze św.

Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną i związane z nią obostrzenia, w tym m.in. limity wiernych w świątyniach, biskupi w poszczególnych diecezjach wprowadzili dekrety, które zwalniają wiernych od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają jednocześnie do uczestnictwa w liturgii online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystie można również obejrzeć za pośrednictwem telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.

Święta inne niż wszystkie. Jak spędzić je bezpiecznie i z myślą o potrzebujących? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Wigilia z limitem osób: "Policja jest zobowiązana reagować". Co grozi za złamanie obostrzeń?

Wigilia 2020 - czy 24 grudnia obowiązują godziny dla seniorów?

Boże Narodzenie w domu dziecka. "W wigilię jest najtrudniejszy moment"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości