Newsy

Zmiany w bonie turystycznym. Rodzice będą zadowoleni

Newsy

Aktualizacja:
Marko Geber/Getty Images

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Po nowelizacji ustawy będzie go można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie. Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii pracuje także nad wydłużeniem działania bonu turystycznego.

Zmiany w przepisach o bonie turystycznym

W czwartek Sejm znowelizował tzw. ustawę o COVID-19, zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, które umożliwią płacenie bonem także za wycieczki jednodniowe, bez noclegu, pod warunkiem skorzystania z minimum dwóch usług.

Jak zauważył szef POT, Rafał Szlachta daje to turystom dużo szersze możliwości.

- Bon będzie można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie - powiedział.

Szlachta wskazał, że dotychczas pieniądze z programu trafiały głównie do właścicieli obiektów noclegowych.

- Zmiana w prawie powoduje, że wsparcie trafi do branży w szerokim tego słowa znaczeniu – do przewoźników, przewodników czy atrakcji turystycznych - wyjaśnił.

Bon turystyczny - co to jest?

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy powiedział w czwartek w Sejmie, że resort pracuje nad wydłużeniem działania bonu turystycznego. Zgodnie z ustawą z zeszłego roku, bony mogą być użyte do końca marca 2022 roku.

Na mocy rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 31 stycznia 2021 r. hotele, stoki narciarskie, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko "na wynos".

>>> Zobacz także:

Na szczepionkę będzie można zapisać się SMS-em. Ruszyła rejestracja dla osób powyżej 70 lat

Uratowano dwie zamarzające suczki, ich kołtuny ważyły 6 kg. "Dwie godziny walczyliśmy, by z grubsza ściąć te pakuły"

Kluby fitness chcą się otworzyć mimo restrykcji. Wiceminister ostrzega: "Będą wyłączone z pomocy publicznej"

Zobacz także: M. Morawiecki: Ewentualne odmrożenie gastronomii i turystyki zależne od rozwoju pandemii i skali szczepień:

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości