Newsy

1000 zł na wakacje z dziećmi. Bon turystyczny po raz kolejny został przedłużony - do 2023 roku

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Magdalena
Brzezińska/Teofila Siewko
Źródło:
gov.pl
Rodzina jadąca na wakacje

Ważność Polskiego Bonu Turystycznego ponownie została wydłużona - do 2023 roku. Rząd podjął decyzję o przedłużeniu ważności dodatku ze względu na liczbę niezrealizowanych bonów. Podpowiadamy, gdzie można wykorzystać Polski Bon Turystyczny i czy konieczne jest złożenie wniosku, aby go uzyskać. Sprawdź, co warto wiedzieć.

Bon turystyczny - ponownie przedłużono jego ważność

Polski Bon Turystyczny to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin. Pośrednio stanowi także pomoc dla branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Rada Ministrów zdecydowała, że termin na dokonywanie płatności za pomocą bonu turystycznego został wydłużony do 31 marca 2023 r. Pierwszy termin upływał z końcem marca 2022 r, ostatni miał upłynąć 30 września 2022 roku. W związku z dużą liczbą niezrealizowanych bonów podjęto decyzję o przedłużeniu terminu ważności dodatku. 

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Bon turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dla przykładu, rodzina z dzieckiem otrzymuje bon o wartości 500 zł, a jeśli jest ono niepełnosprawne - 1000 zł, z kolei rodzina z dwójką pociech, z których jedna jest z niepełnosprawnością - 1500 zł.

Bon turystyczny - gdzie można go zrealizować?

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Świadczenie można wykorzystać do opłacenia między innymi pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Co ważne, bon działa tylko na terenie Polski.

Listę obiektów, w których możliwe jest zrealizowanie bonu, można sprawdzić tutaj: bonturystyczny.polska.travel

Zobacz wideo: Bon turystyczny na nowych zasadach

Bon turystyczny na nowych zasadach
Bon turystyczny na nowych zasadach Bon turystyczny na nowych zasadach Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Jak informował w październiku resort rozwoju i technologii, z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano płatności na blisko 1,9 mld zł, z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Czy można wykorzystać bon turystyczny na ferie 2023?

W związku z przedłużeniem ważności bonu można z niego skorzystać do końca marca 2023 roku. To oznacza, że może on zostać wykorzystany na dofinansowanie lub sfinansowanie kosztów ferii zimowych dla dziecka w nadchodzącym roku.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Prawo do uzyskania bonu ustalane jest przez POT - Polską Organizację Turystyczną w oparciu o dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aby skorzystać z bonu, potrzebny jest profil na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Nie trzeba składać specjalnego wniosku, wystarczy wejść na swoje PUE ZUS w dowolnym momencie i aktywować bon, który znajduje się w zakładce "Ogólne", w panelu bocznym. Bon aktywowany jest po podaniu adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Można to zrobić nawet na kilka dni przed planowanymi wakacjami, na których chce się wykorzystać dodatek.

Osobom, które mają dzieci z niepełnosprawnością, przysługuje dodatkowe świadczenie w wysokości kolejnych 500 złotych. Do jego przyznania niezbędne jest złożenie oświadczenia, również przez PUE ZUS.

Osoby, które nie posiadają profilu na platformie PUE ZUS, muszą się zarejestrować w celu otrzymania swojego bonu. Można to zrobić przy użyciu bankowości elektronicznej lub profilu zaufanego.

Sport to zdrowie

Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportu
Korfball – koedukacyjna dyscyplina sportuDzień Dobry TVN
wideo 2/14

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Magdalena Brzezińska/Teofila Siewko

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: jacoblund/Getty Images

Pozostałe wiadomości