Newsy

Mieszkasz w dużym mieście? Możesz być narażona na bolesne miesiączki

Newsy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
www.ctvnews.ca

Bolesne miesiączkowanie dotyczy wielu kobiet. Może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak zaburzenia hormonów czy wady anatomiczne. Naukowcy z China Medical University Hospital odkryli, że ból może mieć jeszcze inną przyczynę. Dotyczy ona kobiet mieszkających na terenach z wysokim stopniem zanieczyszczenia powietrza.

Bolesne miesiączki - przyczyny

Bolesne miesiączki to problem, z którym musi mierzyć się wiele kobiet. Dzielimy go na dwa rodzaje: pierwotny i wtórny. Ten pierwszy pojawia się u młodych dziewczyn i towarzyszy im, aż do momentu przekwitania. Ból wtórny spowodowany jest stanem chorobowym np. endometriozą, wadami anatomicznymi czy zaburzeniami hormonalnymi. Wystąpienie i nasilenie bólu miesiączkowego może mieć również inne przyczyny. Naukowcy z China Medical University Hospital na Tajwanie odkryli, że ma on związek m.in. z jakością powietrza, a raczej długotrwałą ekspozycją na zanieczyszczające go czynniki.

Zdrowie

Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Eksperyment polegał na przeanalizowaniu stanu zdrowia 296 078 tysięcy kobiet mieszkających w Tajwanie w okresie od 2000 do 2013 r. Panie były w wieku od 16 do 55 lat. Naukowcy wybrali dane kobiet, które przed 2000 r. nie skarżyły się na problem bolesnych miesiączek i porównali je z ekspozycją na czynniki zanieczyszczające powietrze.

Badania wykazały, że u 4,2 proc. kobiet bolesne miesiączkowanie zostało w tym okresie zdiagnozowane po raz pierwszy. Ponadto okazuje się, że panie w młodszym wieku, które zamieszkały duże miasta były bardziej narażone na tego typu dolegliwości. Ryzyko ich wystąpienia wśród kobiet zamieszkujących tereny z wysokim stopniem zanieczyszczenia przez okres dłuższy niż 13 lat było, aż 33 razy wyższe niż u tych narażonych na niższy stopień zanieczyszczeń.

- Nasze badanie wyników pokazuje główny wpływ jakości powietrza na ogólne zdrowie człowieka, w szczególności na ryzyko bolesnego miesiączkowania u kobiet i dziewcząt. Jest to wyraźna ilustracja potrzeby podejmowania działań przez agencje rządowe i obywateli i tym samym zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w celu poprawy zdrowia ludzkiego – potwierdził profesor Uniwersytetu Chung Y. Hsu.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: www.ctvnews.ca

Źródło zdjęcia głównego: SolStock/Getty Images

Pozostałe wiadomości