Newsy

Black Friday 2022 już w ten piątek. Jak inflacja wpłynie na zakupowe szaleństwo?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
tpay.com
Witryna sklepowa z informacjami o przecenach

Black Friday, z angielskiego Czarny Piątek, wypada po amerykańskim Dniu Dziękczynienia. W tym czasie sklepy robią duże wyprzedaże w związku z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Kiedy wypada Czarny Piątek 2022 w Polsce? Z jakich promocji będzie można skorzystać? Jak zakupowe szaleństwo zmienia inflacja?

Black Friday - co to jest?

Black Friday, czyli "czarny piątek" to piątek po amerykańskim święcie Dniu Dziękczynienia. Jest to początek sezonu zakupów bożonarodzeniowych. Od początku XXI wieku zwyczaj zaczął się rozprzestrzeniać w coraz większej ilości krajów, głównie ze względów komercyjnych. W tym dniu wiele sklepów w Ameryce jest otwarta w dodatkowych godzinach, a czasem nawet całą dobę. Ponadto, w tym czasie w ofercie sklepów są jednodniowe okazje i obniżki cen. W Stanach jest to najbardziej dochodowy dzień w handlu. Od 2011 roku jest również praktykowany w Polsce. 

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Kiedy w Polsce wypada Black Friday, czyli Czarny Piątek 2022

Zgodnie z amerykańską tradycją, Czarny Piątek obchodzony jest po listopadowym Dniu Dziękczynienia, który w tym roku wypada 25 listopada, a zatem Black Friday 2022 wypada w piątek, 25 listopada. W tym dniu w sklepach stacjonarnych i wielu internetowych w całej Polsce organizowane są wielkie wyprzedaże. Część sklepów oferuje wyprzedaż nawet do -70% i już na kilka dni przed kulminacyjnym dniem.

Czarny Piątek, czyli Black Friday - promocje

Promocje z okazji Czarnego Piątku często sięgają nawet -70 proc. 26 listopada będzie więc możliwość zakupienia wielu produktów w obniżonych cenach, jednak głównie stacjonarnie. Wyprzedaże online masowo ruszają niedługo po Czarnym Piątku - w najbliższy poniedziałek, który nazywany jest Cyber Monday.

Podczas Czarnego Piątku w promocyjnych cenach można kupić między innymi sprzęty RTV i AGD, odzież i obuwie. Promocje dotyczą również stacjonarnych księgarń. Niektóre sklepy z okazji Black Friday organizują Black Week (Czarny Tydzień), kiedy promocje obowiązują przez cały tydzień lub Black Weekend, kiedy z obniżonych cen można skorzystać podczas całego weekendu po Czarnym Piątku.

W trakcie trwania wydarzenia warto skorzystać z promocji i zaopatrzyć się w prezenty świąteczne. Eksperci szacują, że przed świętami może być nie tylko drogo, ale może też zabraknąć części produktów, które często kupowane są w formie podarunków.

Czarny piątek w 2022 roku - jak inflacja wpłynie na zakupy?

Jak podał portaltpay.com, wiele wskazuje na to, że tegoroczny Black Friday będzie inny od ubiegłorocznych. Powodem jest inflacja, a także sytuacja gospodarcza. 60% ankietowanych przez portal przedsiębiorców przyznało, że poziom inflacji wpłynie na działania sprzedażowe prowadzone w tym roku z okazji Czarnego Piątku. Na co powinni przygotować się konsumenci?

50% ankietowanych przedsiębiorców odpowiedziało, że nie zapewni darmowej dostawy, na mniejsze obniżki cen zdecyduje się 33% sprzedawców, a także 17% odpowiedziało, że zmniejszy budżet marketingowy i skróci czas trwania promocji. W badaniu 50% ankietowanych odpowiedziało, że dominujące obniżki cen będą wynosiły 30%.

Chociaż Black Friday zapowiada się odmiennie niż w poprzednich latach, to umocniła się pozycja Cyber Monday, podczas którego w sklepach internetowych wprowadzane są dodatkowe obniżki. Według badania przeprowadzonego przez tpay.com 60% sprzedawców planuje wprowadzenie obniżek związanych z tym dniem.

Sytuacja geopolityczna, wysoka inflacja, strach przed kryzysem gospodarczym oraz obawy o utratę pracy mają istotny wpływ na nastroje konsumenckie i raczej nie są one pozytywne. Zdaniem wielu specjalistów, w tym ekspertki Polskiego Instytutu Ekonomicznego Urszuli Kłosiewicz-Góreckiej - znacznie więcej osób w tym roku podejdzie do zakupów z rozwagą i nie ulegnie szaleństwu.

- Gospodarstwa domowe już wiedzą, że w tym roku koszt zakupu żywności na święta będzie wyższy w porównaniu do 2021 r. Mimo to Polacy chcą spędzić święta w miarę dostatnio, szczególnie gdy chodzi o żywność, dlatego będą racjonalizować zakupy, kupując mniejsze ilości, aby nie dopuścić do marnowania kosztownej żywności - dodała ekspertka w rozmowie z PAP.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło: tpay.com

Źródło zdjęcia głównego: Elena Safonova/Getty Images

Pozostałe wiadomości