Newsy

Biz Markie nie żyje. Raper znany z hitu "Just A Friend" miał 57 lat

Newsy

Biz Markie, zwany "księciem klauna hip-hopu", nie żyje. Fani pamiętają go z wielkiego przeboju "Just A Friend". Raper, DJ, aktor, prezenter telewizyjny i komik od roku zmagał się z cukrzycą. Zmarł w wieku 57 lat.

Biz Markie nie żyje

Śmierć Biza Markiego potwierdziła CNN jego menadżerka. Od ponad roku zmagał się on z cukrzycą typu 2. Na początku lipca w mediach społecznościowych pojawiały się informacje o jego śmierci, wtedy jednak szybko zostały zdementowane.

- Biz stworzył dziedzictwo dla sztuki jaką jest muzyka, która będzie pielęgnowana przez jego kolegów z branży i fanów - napisała w oświadczeniu Jenni Izumi, menadżerka Markiego.

Pojawiły się również niepotwierdzone przez rodzinę informacje, że w ostatnich miesiącach artysta przeszedł udar, po którym miał zostać poddany rehabilitacji.

Biz Markie - kim był

Biz Markie pochodził z Nowego Jorku. Doczekał się przydomku "księcia klauna hip-hopu". Jego największym hitem do dziś pozostał utwór "Just A Friend" z 1989 r. W 1993 r. ukazał się jego głośny album "All Samples Cleared!" , osadzony w tradycji starej szkoły rapu.

Markie uzyskał zgodę na wszystkie sample, od dosłownie każdego przedstawiciela zainteresowanych wykonawców. Wcześniej groziło mu więzienie, kiedy w balladzie "Alone Again" (z albumu "Need A Haircut") wykorzystał fragment nagrania Gilberta O’Sullivana z 1972 r. Sędzia Kevin Thomas Duff wyznaczył wówczas karę grzywny, uznając, iż "w świetle prawa sampling jest kradzieżą".

Markie był nie tylko raperem, ale też DJ-em, aktorem, prezenterem telewizyjnym i komikiem. O komizmie mówiło się też w kontekście stylu muzycznego, który reprezentował. Zagrał m.in. epizodyczną rolę w filmie "Faceci w Czerni 2".

Z powodu przedłużających się problemów zdrowotnych Biz Markie został "uśmiercony" przez internautów na początku lipca. Wówczas menadżerka muzyka w oficjalnym oświadczeniu podkreślała, że jego życie nie jest zagrożone i że przebywa pod opieką specjalistów. Biz Markie zmarł w wieku 57 lat.

Biz Markie i jego największy przebój "Just A Friend". Zobacz teledysk:

YouTube

Zobacz wideo: Gracjan "Graco GNF" Filip – młody raper ze starą duszą

Zobacz także:

Przemek Kossakowski wydał oświadczenie w związku z rozstaniem z Martyną Wojciechowską

Dorota Szelągowska w naturalnej odsłonie na wakacjach. "Bez filtra, przyciasnych spodni i stanika"

Gabriel Piotrowski i reprezentantka Polski na Eurowizji Junior po raz drugi zostali rodzicami. "Jesteśmy dzielni i szczęśliwi"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Onet

Pozostałe wiadomości