Newsy

Bitwa pod Grunwaldem odwołana. Inscenizacja pokonana przez koronawirusa

Newsy

Aktualizacja:
x-news

Tegoroczna inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem się nie odbędzie. "Bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków, turystów oraz uczestników inscenizacji z kraju i ze świata jest najważniejsze - tłumaczą organizatorzy imprezy. W tym roku miała mieć wyjątkowy charakter.

Komunikat w sprawie odwołania tegorocznej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem podali organizatorzy imprezy: marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, Narodowe Centrum Kultury, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej, prezes Fundacji Grunwald Henryk Kacprzyk i organizatorzy części historycznej Dni Grunwaldu - Krzysztof Górecki i Jacek Szymański.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 2020

Decyzja o odwołaniu inscenizacji była podyktowana "troską o bezpieczeństwo publiczne mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego oraz gości odwiedzających region".

Biorąc pod uwagę zagrożenie spowodowane koronawirusem, z przykrością musieliśmy podjąć trudną, ale jedyną odpowiedzialną w tej sytuacji decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy

- napisali organizatorzy.

Jest nam tym bardziej przykro, że tegoroczna edycja miała mieć charakter wyjątkowy, ze względu na okrągłą, 610. rocznicę pamiętnej bitwy. Bezpieczeństwo i zdrowie Polek i Polaków, turystów oraz uczestników inscenizacji z kraju i ze świata jest jednak najważniejsze. Jesteśmy głęboko przekonani, że spotkamy się w przyszłym roku, tym bardziej spragnieni bitewnego chrzęstu zbroi oraz przepięknej lekcji patriotyzmu, której w tym historycznym miejscu doświadczaliśmy niezmiennie od 23 lat

- czytamy w komunikacie.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem przyciągała od lat kilkadziesiąt tysięcy widzów, w szranki na polu bitewnym stawało ponad tysiąc rekonstruktorów z Polski i świata. Imprezie towarzyszyło szereg imprez poprzedzających inscenizację bitwy np. turnieje rycerskie, łucznicze, warsztaty dawnych tańców czy wielki średniowieczny jarmark.

Impreza na Polach Grunwaldu od lat była kluczową letnią plenerowa imprezą w regionie.

Zobacz też:

Podróże palcem po mapie. Jak radzą sobie podróżnicy pozbawieni możliwości wyjazdów?

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odwołany. Podano nową datę

Oscary 2021. Amerykańska Akademia Filmowa rozważa przesunięcie ceremonii z powodu koronawirusa

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości