Newsy

Białoruś zamyka granice z Polską i Litwą

Newsy

x-news/Ruptly

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył, że granice z Polską i Litwą zostaną zamknięte, a te z Ukrainą zostaną poddane zwiększonej kontroli.

Białoruś zamyka granice

W czwartek, podczas Forum Kobiet w Mińsku, prezydent Łukaszenka poinformował o decyzjach w sprawie przemieszczenia wojsk oraz zamknięcia granic.

Jesteśmy zmuszeni zabrać wojska z ulicy, pół armii postawić pod broń i zamknąć granicę państwową na zachodzie. Przede wszystkim – z Litwą i Polską

– powiedział w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Konieczne jest wzmocnienie kontroli na granicy z Ukrainą - dodał.

Nie wiemy, z czym oni jeszcze wyskoczą. Zostało zaledwie kilka chwytów, by rozpocząć gorącą wojnę

– oświadczył lider Białorusi, występując podczas Forum Kobiet w Mińsku.

Zobacz wideo: Aleksandr Łukaszenka przyznał w rozmowie z szefem rosyjskiego Ministerstwa Obrony Narodowej, że poprosił Władimira Putina o zaopatrzenie Białorusi w niektóre typy broni.

Wizy turystyczne dla Białorusinów

Od czwartku Białorusini mogą wjeżdżać do Polski na podstawie wiz wydanych zarówno w celach turystycznych, jak i w celu udziału w programie przeznaczonym dla przedsiębiorców Poland.Business Harbour - wynika z rozporządzenia MSWiA dotyczącego ograniczeń na granicy zewnętrznej UE.

Rozporządzenie podpisane przez podsekretarza stanu w MSWiA Bartosza Grodeckiego ogłoszono w Dzienniku Ustaw w środę, a zmiany weszły w życie w czwartek. Dwie z nich mają związek z kryzysem politycznym na Białorusi.

Jedna ze zmian umożliwia wjazd do Polski Białorusinom przekraczającym granicę RP na podstawie wizy wydanej w celach turystycznych.

Otwieramy katalog po to, żeby ułatwić Białorusinom przekraczanie granicy. Dochodzą do nas głosy, że niektórzy z nich takie wizy jeszcze posiadają

- wyjaśnił PAP wiceminister Grodecki.

Kolejna zmiana zapewnia wjazd osobom, które uzyskają wizę w celu udziału w programie Poland.Business Harbour, koordynowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Polską Agencję Inwestycji i Handlu, we współpracy z GovTech Polska w KPRM, Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz ze Startup Hub Poland.

Poland.Business Harbour, jak informuje PAIH, ma ułatwić białoruskim freelancerom, start-upom, małym i średnim przedsiębiorstwom oraz dużym firmom bezproblemową relokację na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wiceszef MSWiA zaznaczył w rozmowie z PAP, że zgodnie z rekomendacjami sanitarnymi osoby przyjeżdżające z Białorusi do Polski kierowane są na kwarantannę - we wskazanym przez siebie miejscu lub w przeznaczonych do tego ośrodkach.

Czasowe ograniczenia w przekraczaniu granicy zewnętrznej UE obowiązują od marca w związku z pandemią Covid-19. W określonym w rozporządzeniu katalogu osób, które mogą wjechać na teren RP zza zewnętrznej granicy Unii, są m.in. uczniowie i studenci uczący się w Polsce oraz pracujący tu cudzoziemcy.

Wcześniejsza zmiana rozporządzenia, którą wprowadzono po rozgorzeniu kryzysu politycznego na Białorusi, rozszerzyła katalog o cudzoziemców przekraczających granicę RP na podstawie wizy wydanej w celach humanitarnych. Wiza ta jest bezpłatna i długoterminowa, ważna do jednego roku. Wydawana jest w przyspieszonym i uproszczonym trybie.

Wjazd Białorusinów na terytorium Polski w tzw. trybie humanitarnym możliwy jest również dzięki procedurze udzielenia ochrony międzynarodowej lub po zezwoleniu wydanym przez komendanta Straży Granicznej zgodnie z zapisami ustawy o cudzoziemcach.

Od 9 sierpnia na Białorusi trwają protesty przeciwko sfałszowaniu wyborów, które według oficjalnych wyników wygrał Alaksandr Łukaszenka z wynikiem 80,1 proc. Swiatłana Cichanouska miała, według Centralnej Komisji Wyborczej, zdobyć zaledwie 10,1 proc. głosów.

Zobacz też:

Myśliwi oddali strzały w kierunku dzieci? Policja prowadzi dochodzenie

Będą nowe znaki drogowe. Oto, jak mają wyglądać

Kompletnie pijana matka miała pod opieką niemowlę. Nie mogła utrzymać równowagi

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP| x-news

Pozostałe wiadomości