Newsy

Zjadają plastik, wydalają alkohol. Przełomowe odkrycie kanadyjskich naukowców

Newsy

skeeze/Pixabay

Niezwykłe właściwości gąsienic barciaka większego odkryli kanadyjscy naukowcy. Jak zauważyli, pewien gatunek gąsienic potrafi trawić plastik, a po jego zjedzeniu, wydala alkohol. Czy to rozwiąże światowy problem śmieci? I co zrobić z wytworzonym alkoholem?

Barciak większy - pożyteczna ćma

Barciak większy (łac. Galleria mellonella ) to ćma. Podobno jest najlepiej słyszącym zwierzęciem na ziemi - rejestruje dźwięki do 300 kHz. Jednak rozgłos zawdzięcza czemuś innemu - swoim larwom, które przebadali naukowcy z Brandon University w Kanadzie.

Okazało się, że barciakowe gąsienice potrafią zjadać i trawić polietylen, czyli jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych, którego miliony ton pływają w oceanach.

Alkohol z plastiku

To nie wszystko. Po zjedzeniu butelki, Galleria mellonella wydziela coś, czym można zapełnić inną butelkę - glikol etylenowy, czyli rodzaj alkoholu.

Nie oznacza to automatycznie, że z plastiku strawionego przez larwy będzie można wytwarzać alkohol do celów konsumpcyjnych. Glikol etylenowy jest bowiem trujący. W przemyśle jest stosowany jako składnik samochodowych płynów chłodzących.

Więcej takich historii w "Rankingu Mazura" na antenie TVN24 w soboty o 15:15 i w niedziele o 18:15. Wideo o braciaku większym zobacz na www.tvn24.pl.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości