Newsy

Rodzice pokłócili się o zmarłe dziecko. Prochy podzielili na pół

Newsy

AlexSava/Getty Images

15-letni transpłciowy chłopiec popełnił samobójstwo. Po jego śmierci rodzice nie mogli się porozumieć w sprawie płci zmarłego dziecka i podpisu imienia na nagrobku. Dlatego zdecydowali, że podzielą prochy i wyprawią dwa pogrzeby.

Australia: rodzice pokłócili się o płeć zmarłego dziecka

15-latek z Perth w Australii zmarł 4 kwietnia w szpitalu. Rodzice nie mogli ustalić wspólnego stanowiska w sprawie płci swojego dziecka, a co za tym idzie, napisu na pomniku.

Matka chciała, by na nagrobku widniało imię męskie - zgodne z płcią, z jaką utożsamiało się jej dziecko. Jak relacjonowała - syn walczył o swoją tożsamość i martwił się, jakiego imienia będzie mógł używać w nowej szkole. Z kolei ojciec opowiadał się za tym, by użyć żeńskiego imienia, które widnieje na akcie urodzenia dziecka. Rodzice wnieśli więc sprawę do sądu rodzinnego.

Perth. Rodzice wyprawili dziecku dwa pogrzeby

W rozmowie z "The West Australian" matka oświadczyła, że byłaby skłonna skierować sprawę do Sądu Najwyższego. Twierdziła, że jej syn nie zniósłby faktu umieszczenia niewłaściwego imienia na swoim pomniku. Ostatecznie stwierdziła, że może się zgodzić na użycie żeńskiego w nawiasie.

Podzielili prochy na pół

Prawo w Australii Zachodniej nie pozwala dzieciom na zmianę imienia bez zgody obojga rodziców. Jeśli tylko jedno z nich wyrazi zgodę, sprawa trafia do sądu rodzinnego.

Do rozprawy w Sądzie Najwyższym nie doszło. Rodzice doszli do porozumienia, podzielili prochy dziecka na pół i wyprawili dwa pogrzeby. Na nagrobkach umieszczono dwa imiona, nie wiadomo natomiast w jakiej kolejności. W akcie zgonu pozostało natomiast imię nadane dziecku przy urodzeniu.

Rodzina wspominała, że 15-latek był wspaniałym przyjacielem i utalentowanym artystą, który świetnie rysował. W wieku 14 lat zdiagnozowanego u niego zaburzenie osobowości typu borderline.

Samobójstwo - gdzie szukać pomocy

W Polsce osoby w kryzysie psychicznym lub borykające się z myślami samobójczymi mogą zadzwonić na bezpłatny telefon Centrum Wsparcia - 800 70 2222, który jest czynny przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, również w święta. Pomoc można znaleźć także na stronie internetowej liniawsparcia.pl.

Ellen Page to Elliot Page. Aktor poinformował, że jest osobą transpłciową i zyskał ogromne wsparcie w sieci. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Pewnego dnia usłyszała: "Mamo nie jestem tym, kim myślisz, że jestem". Jak reagować na coming out dziecka?

Kamil Mokrzycki po śmierci siostrzenicy wybuduje hospicjum dla dzieci. "Pożegnanie z Kają dało mi siłę"

Łukasz Berezak od lat zbiera pieniądze na WOŚP, teraz sam potrzebuje pomocy. Stan chłopca się pogarsza

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet

Pozostałe wiadomości