Newsy

Unia Europejska nie przedłuży umowy z AstraZeneką? "Jesteśmy pragmatyczni"

Newsy

Moment RFPaul Biris/Getty Images

Komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton poinformował, że być może Unia Europejska nie przedłuży umowy z AstraZeneką. Powodem podjęcia takiej decyzji ma być niedotrzymywanie zapisów umowy w sprawie dostarczania szczepionek.

AstraZeneca nie będzie dostarczana do UE?

W niedzielę (18.04) Breton oświadczył, że Unia Europejska może nie przedłużyć umowy z AstraZeneką. - Jesteśmy pragmatyczni. Moim priorytetem jako menedżera ds. szczepionek jest to, aby ci, z którymi podpisujemy umowę, dostarczali szczepionki na czas - powiedział Breton w wywiadzie dla stacji BFMTV.

- Zamówiliśmy 120 mln dawek w pierwszym kwartale i 180 mln w drugim kwartale. Okazuje się, że w pierwszym kwartale AstraZeneca wysłała tylko 30 mln, co stworzyło problemy, które wszyscy widzieli, a w drugim kwartale dostarczyli tylko 70 mln – wyjaśnił komisarz.

Kontrakt szwedzko-brytyjskiego laboratorium z UE kończy się 30 czerwca.

Problemy z AstraZeneką

Francuska minister ds. przemysłu Agnes Pannier-Runacher oznajmiła w piątek (16.04), że UE prawdopodobnie nie odnowi umowy z AstraZeneką w 2022 roku, po tym gdy Dania w środę jako pierwszy kraj europejski ogłosiła zaprzestanie stosowania tej szczepionki.

Również przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekonywała w minionym tygodniu, że Pfizer/BioNTech "okazał się wiarygodnym partnerem" w przeciwieństwie do AstraZeneki.

Tymczasem we Francji w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono u 29 344 osób. W szpitalach na Covid-19 zmarło 140 chorych, a liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wzrosła do 100 762.

Zobacz wideo: Czy można zaszczepić się przeciw COVID-19 dwoma różnymi preparatami? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Zobacz także:

Autor: Kamila Glińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości