Jest trzecia szczepionka na koronawirusa. "Niewiarygodnie ekscytująca wiadomość"

Newsy

Filippo Bacci/Getty Images

Opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw COVID-19 wykazuje skuteczność do ok. 90 proc. Taką informację ogłosiła brytyjska firma AstraZeneca. To trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki.

Szczepionka na koronawirusa

Opracowana przez firmę AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki szczepionka przeciw COVID-19 może być skuteczna nawet w 90 proc. Zdaniem brytyjskiego premiera Borisa Johnsona, to "fantastyczna wiadomość".

- Niewiarygodnie ekscytująca wiadomość, że oksfordzka szczepionka okazała się tak skuteczna w testach. Przed nami jeszcze dalsze kontrole bezpieczeństwa, ale to fantastyczne wyniki. Dobra robota naszych wspaniałych naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca oraz wszystkich, którzy zgłosili się na ochotnika do testów - napisał Johnson na Twitterze.

Astra Zeneca i i Oxford University opracowały szczepionkę

W poniedziałek rano brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła, że opracowana przez nią razem z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie szczepionka przeciw Covid-19 wykazuje - przy optymalnym dawkowaniu - skuteczność do ok. 90 proc.

To trzecia zachodnia szczepionka, która dała pozytywne wyniki - poprzednie opracowały amerykański koncern Pfizer wraz z niemiecką formą biotechnologiczną BioNTech oraz amerykańska firma Moderna.

Wielka Brytania zamówiła 100 mln dawek szczepionki AstraZeneca, a także 40 mln tej opracowanej przez Pfizera i 5 mln przez Modernę. Ponadto zawarła jeszcze cztery wstępne umowy z innymi producentami potencjalnych szczepionek, nad którymi prace jeszcze trwają.

"Szczepionek wystarczy". Ministerstwo zdrowia planuje zaszczepić przeciw koronawirusowi wszystkich dorosłych Polaków. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Nowa szczepionka na koronawirusa w 90 proc. skuteczna. Pierwsze dostawy jeszcze w tym roku

Szczepionka na koronawirusa. Czy rząd sprowadzi ją jeszcze w tym roku?

Amantadyna - czy to cudowny lek dla zakażonych COVID-19? Lekarz przetestował ją na sobie

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP