Newsy

Nie żyje Ashanti Smith - dziewczynka uwięziona w ciele staruszki. Jej ostatnie słowa poruszają

Newsy

świeczka w ciemności

Ashanti Smith nie żyje. Brytyjka zmagała się z progeria, rzadką chorobą genetyczną, która powoduje u dzieci szybkie starzenie się organizmu. Dziewczyna odeszła mając zaledwie osiemnaście lat. Mama nastolatki zdradziła jej ostanie słowa.

Ashanti Smith nie żyje

Ashanti Smith zmagała się z progerią. Choroba sprawiała, że każdego roku dziewczynce przybywało osiem lat. Tym samym jej ciało przypominało to, które mają staruszki. Schorzenie doprowadziło do zapalenia stawów i niewydolności serca. Ashanti odeszła 17 lipca, mając zaledwie 18 lat.

Matka nastolatki Phoebe Louise Smith w rozmowie z "Daily Mail" wyznała, że Ashanti była typową 18-latką. - Kochałam w niej wszystko. Była genialna i pyskata. Mówiła, co myśli i wszyscy o tym wiedzieli. Była głośniejsza niż ja – a ja jestem bardzo głośną osobą - mówiła.

Ostatnie słowa Ashanti Smith

Kobieta w rozmowie z dziennikarzami wyznała, że w dniu śmierci Ashanti była w parku. Niespodziewanie źle się poczuła i poprosiła, aby zabrać ją do domu. - Bardzo walczyła, ale w pewnym momencie powiedziała: "Mamo, kocham cię. Musisz pozwolić mi odejść" - mówiła matka dziewczyny.

Rodzina i przyjaciele Ashanti zorganizowali zbiórkę, aby pokryć koszty pogrzebu. Nastolatka identyfikowała się ze społecznością gejów i lesbijek, dlatego na pogrzebie mają się pojawić białe konie, pióra oraz flagi LGBT i BTS, ponieważ Brytyjka była fanką K-popu.

Progeria - co to za choroba?

Progeria, czyli zespół progerii Hutchinsona-Gilforda to grupa zaburzeń, które prowadzą do szybkiego starzenia się u dzieci. Na całym świecie choruje na nią 134 dzieci. Diagnozowana jest 1 na 4 miliony urodzeń. Płeć oraz pochodzenie etniczne nie mają znaczenia.

Schorzenie ma podłoże genetyczne i związane jest z mutacją w genie laminy A (LMNA). W ocenie naukowców wadliwe białko uszkadza jądro komórkowe. Tym samym komórki szybciej obumierają, a u osób z tą mutacją rozwija się właśnie progeria. Szacuje się, że dzieci z tym schorzeniem żyją średnio 14 lat.

Zobacz także:

Bawili się na własnym weselu, a w tym czasie wybuchł im dom

3-letni Kubuś walczy o życie. Matka chłopca: "On nie może oddychać, dusi się na moich oczach"

Nie żyje trener gwiazd. 32-letniego sportowca żegnają m.in. Anna Lewandowska i Maja Bohosiewicz

Zobacz wideo: Porozmawiajmy przy kolacji o… śmierci

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Towfiqu Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości