Newsy

Ariadna Gierek - Łapińska nie żyje. "Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka"

Newsy

Aktualizacja:
Moment RFSebastian Condrea/Getty Images

Ariadna Gierek - Łapińska, jedna z najwybitniejszych polskich okulistek, nie żyje. Profesor zmarła po długiej i ciężkiej chorobie. Miała 82 lata.

Ariadna Gierek - Łapińska nie żyje

W wieku 82 lat w sobotę 26 grudnia zmarła prof. Ariadna Gierek - Łapińska. Przez blisko 35 lat - jako szefowa ośrodka okulistycznego ówczesnej Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach - należała do najważniejszych postaci polskiej okulistyki. Od kilkunastu lat była na emeryturze. Odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.

- Bez profesor Gierek - Łapińskiej mikrochirurgia okulistyczna zawitałaby do Polski znacznie później - czytamy w poście Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Ariadna Gierek - Łapińska - wybitna okulistka

W latach 1974–2007 prof. Ariadna Gierek - Łapińska kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej, a w latach 1988–2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ul. Ceglanej, gdzie mieści się klinika, od lat zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce.

W naukowym dorobku prof. Gierek - Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej naukowych zainteresowań była m.in. mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była wśród twórców przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego.

Profesor przestała kierować katowicką kliniką okulistyczną i przeszła na emeryturę w 2008 roku.

Ariadna Gierek - Łapińska - życie prywatne

Ariadna Gierek była pierwszą żoną późniejszego europosła prof. Adama Gierka - syna Edwarda, pierwszego sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, sprawującego władzę w PRL w latach 1970-1980.

O życiu i karierze okulistki opowiada wydana w 2012 roku książka "Czerwona księżniczka", autorstwa dwojga dziennikarzy "Gazety Wyborczej". Miłość, władza, medycyna - głosi podtytuł książki.

- Przez całe dorosłe życie towarzyszyła jej plotka: że z teściową Stanisławą Gierek jeździła na zakupy do Paryża, kąpała się w kryształowej wannie i że była córką Breżniewa. Niewiele osób pamiętało, jak wielkie rzeczy zrobiła dla pacjentów - napisali na stronie internetowej katowickiej "Gazety Wyborczej" autorzy książki o prof. Gierek-Łapińskiej, Judyta Watoła i Dariusz Kortko.

Tym pociągiem jeździł Gierek. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Paweł Małaszyński w żałobie: "wybaczcie, ale w tym roku życzeń nie będzie"

Anna Przybylska skończyłaby 42 lata. Menadżerka aktorki publikuje nieznane zdjęcie: „Wciąż za tobą tęsknię”

Syn Piotra Kraśki dostał powołanie do reprezentacji Polski. "To najwspanialszy prezent na święta dla całej naszej rodziny"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości