Newsy

Andrzej Bieniasz nie żyje. Lider Pudelsów przegrał walkę z rzadkim nowotworem. "Żegnaj Przyjacielu"

Newsy

Aktualizacja:
Andrzej Bieniasz

Andrzej "Pudel" Bieniasz nie żyje. Gitarzysta, kompozytor i autor tekstów odszedł po walce z chorobą. Lider zespołu Pudelsi zmagał się z rzadkim rodzajem chłoniaka. Miał 66 lat.

Andrzej Bieniasz zmarł po walce z nowotworem

Nie żyje Andrzej Bieniasz - gitarzysta, kompozytor i autor tekstów. O śmierci artysty poinformowano na oficjalnej facebookowej stronie zespołu Pudelsi, którego był współzałożycielem i liderem. Andrzej "Pudel" Bieniasz odszedł w wieku 66 lat, po walce z nowotworem. Zmagał się z rzadkim i podstępnym chłoniakiem z komórek płaszcza. By mu pomóc, zorganizowano zbiórkę pieniędzy.

- Po początkowym sukcesie terapii choroba niestety uderzyła ponownie. Leczenie przynosi pierwsze efekty, jest jednak bardzo kosztowne - pisano na stronie zbiórka.pl.

Andrzej Püdel Bieniasz – choroba

Andrzej "Pudel" Bieniasz od roku walczył z rzadkim nowotworem. Jak wspominała jego żona, Beata Żarska-Bieniasz, z końcem października zeszłego roku jej mąż zaczął narzekać, że słabo się czuje. Ze względu na intensywny sezon koncertowy rodzina przypuszczała, że jest to tylko kwestia zmęczenia. Artysta udał się jednak na badania.

- Jechałem autem i nagle dostałem telefon z laboratorium, gdzie wykonywałem badania krwi. Okazało się, że mam bardzo złe wyniki. Musiałem zgłosić się do lekarza. Wykryto chłoniaka. Dwa dni i już byłem w szpitalu. Natychmiast przetoczenie białych i czerwonych krwinek – opowiadał w Andrzej Bieniasz w grudniu ub. roku w Dzień Dobry TVN .

Lekarz przedstawił rodzinie plan leczenia na najbliższe miesiące. Andrzej otrzymał kilka cykli chemii, a także poddał się przeszczepowi komórek macierzystych. W czasie choroby opiekę nad nim przejęła żona oraz dzieci.

- Gdyby nie moja żona Beata, to moje życie nie miałoby sensu. Jest niesamowita. Bardzo się boję, jak odchodzi gdzieś. My się kochamy cały czas – mówił Andrzej Bieniasz.

Andrzej Bieniasz, lider Pudelsów, nie żyje

Andrzej Bieniasz urodził się 7 marca 1954 w Krakowie. W młodości studiował na AWF. W 1981 roku, jeszcze jako student, wraz z poetą Piotrem Markiem oraz Andrzejem Potoczkiem założył zespół Dupa. W 1985 roku, po samobójczej śmierci Marka, pozostali muzycy stworzyli grupę Pudelsi.

Pudelsi debiutowali albumem "Bela Pupa", na którym teksty Piotra Marka zaśpiewali Kora i Maciej Maleńczuk. Niedługo po nagraniu płyty Andrzej Bieniasz odszedł z zespołu, który rozpadł się na kilka lat. On sam opuścił Kraków i przeprowadził się do Krynicy.

Pudelsi reaktywowali się w 1995 roku, z Andrzejem Bieniaszem, Maciejem Maleńczukiem, Andrzejem Potoczkiem, Arturem Hajdaszem i Maciejem Biedrzyckim w składzie. Późniejsze lata były okresem największych sukcesów Pudelsów.

- Niestety, żegnaj Przyjacielu RIP - czytamy na facebookowej stronie zespołu Pudelsi.

Historię walki z chorobą Andrzeja "Püdla" Bieniasza przedstawiliśmy w Dzień Dobry TVN. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Tomasz Organek odważnie o kryzysie psychicznym. "To jest objaw naszej odpowiedzialności"

Fatalny finał kuligu. Nastolatka walczy o życie w szpitalu

26-latek nielegalnie handlował szczepionkami przeciw COVID-19. "Do wyboru ampułka lub szczepienie w przychodni"

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: RMF

Pozostałe wiadomości