Nadciąga fala zimy. Ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Źródło:
TVN24

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Dotyczą one intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru. Gdzie wystąpią trudne warunki na drodze? Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty pogodowe

W piątek rano na zachodzie, a później w pozostałej części kraju swoją obecność zaznaczy niż Pit. Przyniesie on pochmurną aurę z licznymi opadami śniegu i śniegu z deszczem, lokalnie mogą występować też marznące opady. Za frontem wciśnie się niewielka porcja ciepłego powietrza, jednak już w sobotę zostanie ona wyparta znad Polski. Nadchodzi fala zimy. 

Zima

Jaka będzie zima w tym roku?
Jaka będzie zima w tym roku? Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, w piątek rano słaby śnieg pojawia się miejscami na Podlasiu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Intensywnych opadów możemy spodziewać się w całej zachodniej ścianie kraju. Warunki na drodze mogą być trudne.

Już od rana pada także m.in. na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej czy zachodniej części Dolnego Śląska. Wzdłuż doliny Odry i Nysy Łużyckiej śnieg przechodzi już w śnieg z deszczem.

Alerty IMGW

IMGW wydało alerty drugiego stopnia w województwie dolnośląskim. Silnie zawieje w powiatach: kłodzkim, ząbkowickim, dzierżoniowskim, wałbrzyskim, Wałbrzych, świdnickim, kamiennogórskim, jaworskim, złotoryjskim, karkonoskim, Jelenia Góra, lwóweckim, lubańskim oraz złotoryjskim.

Jak czytamy w TVN24, wiać może z nawet z prędkością 90 km/h. Groźnie będzie od godziny 12 w piątek do godziny 6 w sobotę.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dotyczy województwa opolskiego, dolnośląskiego (regiony nieobjęte alarmem drugiego stopnia), lubuskiego i zachodniopomorskiego. Według IMGW wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 75 km/h.

Na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej groźnie będzie od godziny 10 do 21 w piątek. W pozostałych regionach alarmy będą ważne między godz. 12 w piątek a 3 w sobotę.

Alerty IMGW dotyczą także intensywnych opadów śniegu. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obejmują m.in. większości rejonów województwa śląskiego, małopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego. Będą ważne w piątek w godzinach 11-21.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages/Gremlin

Pozostałe wiadomości