Newsy

Alert RCB: Burze, silny wiatr i grad. "Możliwe jest wystąpienie trąby powietrznej"

Newsy

Kłębiaste chmury i pioruny.

RCB rozsyła SMS-owe alerty o burzach do mieszkańców siedmiu województw. "Uwaga! Dziś w nocy i jutro rano (14/15.07), burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad" – głosi komunikat RCB. Dla Mazowsza wydano trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia o burzach z gradem.

Ostrzeżenia RCB

Do mieszkańców woj. podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i części woj. mazowieckiego, a także powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego wysłano SMS-owe ostrzeżenia o burzach, ulewnym deszczu, silnym wietrze i gradzie – podało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Przypomniano, że podczas burz należy znaleźć bezpieczne schronienie i zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr. Ostrzega także, że w związku z burzami możliwe będą podtopienia i przerwy w dostawie prądu.

Synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska poinformowała PAP, że w sobotnie popołudnie i wieczór intensywne zjawiska burzowe wystąpią we wschodniej części kraju.

- Silnych wyładowań, połączonych z opadami deszczu i wiatrem nawet do 100 km/h, spodziewamy się także w woj. wielkopolskim i lubuskim – dodała synoptyk IMGW.

- Do końca dnia na wszystkich obszarach kraju, z wyłączeniem Polski północno-zachodniej, mogą pojawić się nowe komórki burzowe – podała Grażyna Dąbrowska.

- Noc będzie bardzo ciepła. Wilgotne zwrotnikowe powietrze sprawia, że ciężko się oddycha, a między burzami wiatr jest bardzo słaby lub nie ma go wcale, przez co trudno o moment wytchnienia – powiedziała synoptyk.

Gdzie jest burza? Ostrzeżenia dla Mazowsza

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podniósł do trzeciego stopnia ostrzeżenia o burzach z gradem dla kolejnych 11 powiatów w woj. mazowieckiego.

Najwyższy alert obejmuje już powiaty łosicki, siedlecki i sokołowski, a także Siedlce. Dołączyły do nich powiaty: ciechanowski, makowski, mławski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, pułtuski, węgrowski, wołomiński, wyszkowski i Ostrołęka. Synoptycy ostrzegają przed burzami z ulewnymi opadami deszczu. Miejscami może spaść nawet 90 l wody na metr kwadratowy. Wiać będzie silny wiatr, w porywach nawet do 100 km/h.

- Miejscami może spaść grad, możliwe jest też wystąpienie trąby powietrznej – ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie obowiązują od godziny 18.02 w sobotę do godziny 6.00 w niedzielę. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych zjawisk biuro prognoz szacuje na 80 procent.

Najwyższy, trzeci stopień, dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zobacz także:

Policjantka w cywilu uratowała dławiące się dziecko. Było o krok od tragedii

Policja ujawniła, ile wypadków powodują pijani kierowcy. Statystyki są niepokojące

Wcielił się już w około 140 różnych zawodów, żeby je poznać. Wojciech Kaczmarczyk żadnej pracy się nie boi

Zobacz wideo: Ponad 200 interwencji straży pożarnej na Podlasiu. W Wysokiem Mazowieckiem woda wdarła się do szpitala

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości