Newsy

Unikatowy projekt poznańskiej fundacji. Psy pomagają osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego

Newsy

Westend61/Getty Images

Cookie zaczęła pracę w Bukowinie Tatrzańskiej, Rummy - w okolicach Pabianic. Unikatowy w skali kraju projekt realizuje poznańska Fundacja na rzecz Osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik.

Unikatowy projekt poznańskiej fundacji

Psy asystujące - labradory Cookie i Rummy - wspierają terapię dwóch osób z zespołem stresu pourazowego (PTSD) w ramach unikatowego w skali kraju projektu. Zostały przygotowane do pracy przez poznańską fundację i nieodpłatnie przekazane kobietom, u których zdiagnozowano PTSD.

Na co dzień fundacja zajmuje się przygotowywaniem psów przewodników dla osób niewidomych i słabowidzących. W ramach projektu "Alert Dog – Sygnalizujący Pies Asystent", współfinansowanego ze środków PFRON, właśnie zakończyła szkolenie dwóch psów asystujących.

Jak powiedziała PAP przedstawicielka fundacji Irena Semmler, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w kraju, adresowane do osób niepełnosprawnych, zmagających się z zespołem stresu pourazowego.

Semmler podkreśliła, że odpowiednio przygotowane psy świetnie uzupełniają terapię osób z PTSD. - Poza wsparciem psychicznym tj. zwiększeniem poczucia bezpieczeństwa, przerywaniem ataków paniki, wybudzaniem z koszmarów sennych czy tworzeniem tzw. bezpiecznej strefy wokół osoby, są również wsparciem fizycznym dla swoich opiekunek – powiedziała.

Wyjaśniła, że obie kobiety, na skutek doznanych urazów fizycznych, mają pewne ograniczenia ruchowe, powodujące trudności w poruszaniu się po schodach, po nierównych powierzchniach czy zagrożenie utratą równowagi. - W tym przypadku pies stanowi pomoc i podporę, zabezpieczając opiekunkę przed upadkiem czy też pomagając pokonać przeszkody utrudniające przejście. Mogą również pomóc niosąc koszyk z niedużymi zakupami - powiedziała.

Labradory przeszły roczny proces tzw. szkolenia podstawowego u wolontariuszy, zwanych rodzinami zastępczymi oraz 7-miesięczne szkolenie specjalistyczne, którego część przeznaczona była na przygotowanie psa do pracy z konkretną osobą.

Kto może wziąć udział w projekcie?

Irena Semmler wyjaśniła, że udział w przedsięwzięciu mogą wziąć osoby, u których zdiagnozowano PTSD, są pod stałą opieką lekarza psychiatry i psychoterapeuty, przyjmują zalecane leki i biorą udział w zalecanych terapiach. Wymagana jest też m.in.:

  • zgoda bliskich na posiadanie psa,
  • opinia lekarza prowadzącego o ogólnym stanie zdrowia umożliwiającym sprawowanie opieki nad psem lub zalecenie posiadania psa
  • brak alergii u domowników.

- Po złożeniu ankiety aplikacyjnej, kandydat spotyka się ze współpracującymi z fundacją lekarzem psychiatrą i psychologiem oraz z instruktorami szkolącymi psa. W oparciu o ich pozytywną opinię następuje kwalifikacja osoby oraz dobór odpowiedniego psa – powiedziała Semmler.

Z uwagi na duże zainteresowanie tego typu psami, aktualnie oczekują na nie cztery osoby, fundacja kontynuuje realizację projektu. Jesienią szkolenie specjalistyczne rozpoczną kolejne dwa labradory. Planowane jest także zakupienie i umieszczenie w rodzinach wolontariuszy co najmniej czterech kolejnych szczeniąt. Fundacja zamierza także rozszerzyć wsparcie, jakim może być obecność specjalnie przygotowanego psa dla osób, u których zdiagnozowano również inne niż PTSD zaburzenia lękowe czy emocjonalne.

Zespół stresu pourazowego: przyczyny, objawy, leczenie

Zespół stresu pourazowego to zaburzenie psychiczne będące formą reakcji na skrajnie stresujące wydarzenie (traumę), które przekracza zdolności danej osoby do radzenia sobie i adaptacji. Mogą to być np. działania wojenne, katastrofy, kataklizmy żywiołowe, wypadki komunikacyjne, napaść, gwałt, molestowanie, uprowadzenie, tortury.

Typowymi objawami PTSD są: nadmierne pobudzenie układu autonomicznego ze wzmożonym stanem czuwania, wzmożonym odruchem orientacyjnym oraz bezsennością. Ponadto osoba doświadcza nawracających, gwałtownych mimowolnych wspomnień traumatycznego wydarzenia, czyli tzw. flashbacków, halucynacji lub koszmarów sennych o tematyce związanej z doznaną traumą. Unika też sytuacji kojarzących się z doznaną traumą.

Leczenie PTSD, w zależności od nasilenia i uporczywości objawów, może obejmować psychoterapię oraz farmakoterapię. Jednym ze sposobów wspomagania leczenia PTSD jest pies asystujący – sygnalizujący. Odpowiednio wyszkolony pies reaguje, gdy pojawiają się objawy PTSD: przerywa atak paniki lub wyprowadza ze stanów odrętwienia. Pies swoim zachowaniem odwraca uwagę człowieka od wywołujących stres sytuacji, a w przypadku nawracających sennych koszmarów wybudza osobę ze snu.

Status psa asystującego potwierdza certyfikat, wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Osoba niepełnosprawna z certyfikowanym psem asystującym wyposażonym w uprząż ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej tj. banków, urzędów, sądów, szkół, instytucji kulturalnych, obiektów gastronomicznych. Bez przeszkód może korzystać ze środków transportu publicznego, z plaż i kąpielisk. Nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.

Na początku roku PAP informował o innym labradorze przygotowywanym w Fundacji na rzecz osób Niewidomych Labrador - Pies Przewodnik do wspierania weteranów wojennych z PTSD. Labrador Denver, w ramach unikatowego w skali kraju projektu "Pies na stres", pomaga lekarzom i pielęgniarkom pracującym z najciężej chorymi na COVID-19 w Szpitalu Powiatowym w Jarocinie (Wielkopolskie). W przerwach w pracy, w interakcji z psim terapeutą, personel medyczny redukuje stres, niepokój i objawy depresji.

Zobacz wideo: Zabójczy stres. Jakie choroby może wywoływać?

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Lackowska

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości