Aleksandr Kurlandski nie żyje. Twórca kultowego "Wilka i zająca" miał 82 lata

świeczka
Nie żyje Linda Kasabian
Źródło: Sebastian Condrea/Getty Images
Aleksandr Kurlandski – znany rosyjski scenarzysta i pisarz - zmarł w Moskwie. Był twórcą znanej wielu pokoleniom kultowej kreskówki "Wilk i zając". Artysta miał 82 lata.

Aleksandr Kurlandski nie żyje

Smutną informację przekazali członkowie rodziny i przyjaciele twórcy animacji. Potwierdziła ją agencja informacyjna Interfax, powołując się na słowa jednego z producentów animacji "Wilk i zając" – Aleksandra Lebiediewa. Portale news.ru i 360tv.ru podają, że przyczyną śmierci scenarzysty i pisarza była choroba nowotworowa.

Aleksandr Kurlandski był jednym z twórców słynnego serialu animowanego "Wilk i zając". Kreskówka opowiadała o przygodach dwójki bohaterów, którzy żyją w stałym konflikcie. Wilk za każdym razem próbuje schwytać nieuchwytnego zająca.

Animacja "Wilk i zając" po raz pierwszy była emitowana w radzieckiej telewizji w latach 1969–1986, a potem aż do końca lat 90. także w innych krajach, również w Polsce.

Aleksandr Kurlandski - twórca serialu "Wilk i zając"

"Wilk i zając" był dziełem trójki reżyserów: Wiaczesława Kotionoczkina, Władimira Tarasowa i Aleksieja Kotionoczkina oraz grupy scenarzystów: zmarłego właśnie Aleksandra Kurlandskiego, Arkadija Chajta i Feliksa Kandela (Kamowa). Dzieło zaskarbiło sobie przychylność widzów w wielu krajach. Osiągnęło status kultowej animacji, która zapisała się w pamięci widzów wielu pokoleń.

Aleksandr Kurlandski był także scenarzystą innej słynnej serii dla dzieci, zatytułowanej "Powrót marnotrawnej papugi" oraz autorem kilku książek dla najmłodszych. W 1988 roku otrzymał Nagrodę Państwową ZSRR, zaś w 2007 roku został Zasłużonym Działaczem Sztuk Federacji Rosyjskiej.

Zobacz też:

Hanna Stankówna nie żyje. Przez 10 lat grała w serialu "Na Wspólnej"

Olbrychscy wspominają Bułata Okudżawę. "Kochaliśmy język rosyjski, bo w tym języku śpiewał"

4. rocznica zamachu w Berlinie, w którym zginął polski kierowca. Ekspert ds. terroryzmu: "Można było temu zapobiec"

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Radio Zet

Źródło zdjęcia głównego: Sebastian Condrea/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości