Newsy

29 października w kilku miastach Polski zawyją syreny alarmowe. Sprawdź, dlaczego

Newsy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
TVN Warszawa/lodz.wyborcza.pl
Siekierki, Warszawa

W piątek, 29 października w samo południe w kilku miastach Polski zabrzmią syreny alarmowe w ramach akcji społecznej "Alarm dla klimatu". Jej celem jest zwrócenie uwagi na nadchodzący szczyt klimatyczny COP26 w Glasgow oraz postępujące zmiany i kryzys klimatyczny.

"Alarm dla klimatu" - akcja społeczna

"Alarm dla klimatu" to ogólnopolska akcja społeczna. Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem m.in. postępujących zmian klimatycznych oraz kryzysu klimatycznego. W ramach jej w dużych miastach Polski takich jak Warszawa, Gdańsk, Łódź w piątek, 29 października o godzinie 12.00 zostaną uruchomione miejskie systemy alarmowe. To symboliczny alert.

Jak podaje tvn24.pl, pomysłodawcy chcą w ten symboliczny sposób wezwać decydentów do podjęcia działań adekwatnych do skali problemu, jakim jest kryzys klimatyczny. 

Zobacz wideo: Jakie warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone?

 Jakie warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone?
Jakie warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone? Źródło: Dzień Dobry TVN

29 października zawyją syreny przed szczytem COP26

Data "Alarmu dla klimatu" jest nieprzypadkowa. Bo z końcem października, rozpocznie się bowiem Szczyt Klimatyczny w szkockim Glasgow COP26. Wydarzenie to budzi wiele emocji i określane jest jako "szczyt ostatniej szansy"na przyjęcie zobowiązań, które powstrzymałyby wzrost temperatury poniżej poziomu 2 stopni Celsjusza, a najlepiej na poziomie 1,5 stopnia.

"Czas na działanie. Niech syreny, które zawyją w polskich miastach w przeddzień rozpoczęcia Szczytu Klimatycznego COP 26 w Glasgow uświadomią wszystkim wagę oraz pilność problemu, przed którym stoimy" - mówi cytowany w komunikacie prezydent Warszawy.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: TVN Warszawa/lodz.wyborcza.pl

Źródło zdjęcia głównego: aga7ta/Getty Images

Pozostałe wiadomości