Newsy

Najstarsza mistrzyni olimpijska kończy 100 lat. Jej życiorys to gotowy scenariusz filmowy

Newsy

imagedepotpro/GettyImages

Agnes Keleti to węgierska gimnastyczka, która w sobotę, 9 stycznia będzie obchodzić 100. urodziny, co czyni ją najstarszą żyjącą mistrzynią olimpijską. W igrzyskach zadebiutowała w wieku 31 lat, a w dorobku ma pięć złotych medali zdobytych podczas tej imprezy. Do kwietnia 2019 roku najstarszą mistrzynią olimpijską była fińska biegaczka narciarska Lydia Wideman, która urodziła się 17 maja 1920 roku.

Agnes Keleti kończy 100 lat

- Czuję się dobrze, a chodzi o to, że nie powinieneś spoglądać na siebie w lustrze. W ten sposób pozostaję młoda – zażartowała Keleti w listopadzie ubiegłego roku, kiedy w swoim mieszkaniu gościła dziennikarza Francuskiej Agencji Prasowej AFP.

Mimo podeszłego wieku, Keleti - jak podkreślił jej rozmówca – to osoba bystra i poruszająca się pewnym krokiem.

- Ale moja opiekunka nie pozwala mi robić szpagatów – zaznaczyła, przeglądając wydaną wtedy książkę z okazji jej 100. urodzin.

Agnes Keleti - kim jest

Życiorys Węgierki to gotowy scenariusz filmowy. W igrzyskach debiutowała w wieku 31 lat, co jest w obecnych czasach wprost niewiarygodne, zwłaszcza w takiej dyscyplinie sportu jak gimnastyka. Zdobyła dziesięć medali olimpijskich – pięć złotych, trzy srebrne i dwa brązowe.

- Uprawiałam sport także dlatego, aby zobaczyć świat - mówiła AFP już w 2016 roku.

Do węgierskiej reprezentacji powołana została w 1939 roku. Zdobyła swój pierwszy tytuł mistrzyni kraju, ale szybko zakazano jej wszelkiej aktywności sportowej ze względu na żydowskie pochodzenie. Po zajęciu Węgier przez hitlerowskie Niemcy w marcu 1944 roku uniknęła deportacji do obozu zagłady, zdobywając fałszywe dokumenty i przyjmując tożsamość innej osoby o nazwisku Piroska Juhasz.

- Dzięki niej przeżyłam. Zamieniłyśmy się ubraniami i papierami, a ja naśladowałam jej sposób mówienia – przyznała Keleti.

Jej ociec zginął w Auschwitz, a kilkoro członków rodziny, w tym matka, uratowało się – pomógł im szwedzki dyplomata Raoul Wallenberg. Keleti wyemigrowała do Australii w latach 50. XX w., a potem mieszkała w Izraelu. Była trenerką kadry narodowej w drugim z tych krajów. Kilka lat temu wróciła do ojczyzny.

Zobacz także: Rosjanie ukarani za doping. Nie wystąpią na igrzyskach ani na mistrzostwach świata

>>> Zobacz także:

Córka i tata zakochani. Oliwia i Jarosław Bieniukowie pokazali swoich partnerów na rodzinnym zdjęciu

"Ślub od pierwszego wejrzenia". Łukasz zabrał głos po rozstaniu z Oliwią

20 lat od pierwszego odcinka programu "Big Brother". Jak uczestnicy wspominają udział w kultowym show?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości