Newsy

Rodzice będą mogli wnioskować o 900 plus. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać powiększone świadczenie?

Newsy

EyeEm Tomasz Zajda / EyeEm/Getty Images

Już niedługo do polskich rodzin ma trafić 900 plus. Powiększone świadczenie nie jest jednak dla wszystkich. O tym, do kogo powędruje dodatkowe 400 zł, zadecydują konkretne czynniki. Jakie?

900 plus - co to za program?

900 plus jest nową odsłoną świadczenia 500 plus. W ramach Nowego Ładu, rządzący zdecydowali zwiększyć kwotę wypłacaną polskim rodzinom o 400 zł. Jest jednak jedno "ale". Dodatkowe pieniądze nie trafią do każdego beneficjenta 500 plus.

900 plus - kto dostanie?

Przede wszystkim dodatkowe 400 zł nie będzie wypłacane beneficjentom "Rodzinnego kapitału opiekuńczego", czyli tym, którzy otrzymają 12 tys. zł na dziecko między 12. a 36. miesiącem życia.

Ale to nie koniec wytycznych. Pieniądze przeznaczone będą na konkretny cel. Mają służyć opłatom za żłobek, klub dziecięcy czy dziennego opiekuna.

- Dofinansowaniem pobytu w instytucjach opieki (żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów) zostaną objęte dzieci uczęszczające do tych instytucji i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego, tj. dzieci pierwsze i jedyne w rodzinie, pierwsze z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte kapitałem i wszystkie w wieku przed ukończeniem 12. miesiąca i po ukończeniu 36. miesiąca życia - poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

900 plus - od kiedy?

Biorąc pod uwagę wymogi, może okazać się, że tak naprawdę 900 plus trafi do niewielkiej grupy rodziców. Rozszerzone świadczenie wypłacane ma być od 2022 roku.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Anna Powierza szczerze o rozbitej rodzinie. "Ciągle czuję stygmatyzację. Samotne macierzyństwo jest trudne"

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

Pozostałe wiadomości