Newsy

500 plus stanie się 700 plus? Minister finansów: "Pieniądze by się znalazły"

Newsy

czarny_bez/Getty Images

500 plus od kwietnia 2016 r. przysługuje co miesiąc każdemu dziecku. Ostatnio coraz częściej eksperci mówią o konieczności jego podwyższenia, ponieważ inflacja realnie zmniejszyła realną wartość świadczenia. Propozycji tej nie wyklucza minister finansów Tadeusz Kościński. Wskazuje jednak jeden warunek.

500 plus - podwyżka?

Co jakiś czas wraca pomysł podniesienia wysokości świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus. Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają, że przez szalejącą inflację pieniądze z 500 plus nie są już dla rodziców takim wsparciem, jak cztery lata temu, gdy program wchodził w życie.

Jak wynika z wyliczeń, gdyby rząd chciał, aby 500 plus było warte tyle, ile w kwietniu 2016 r., to - bazując na głównym wskaźniku inflacji - na konta rodziców powinno wpływać co miesiąc ok. 558 zł na dziecko.

Co więcej, jeśli sprawdzi się projekcja Narodowego Banku Polskiego zakładająca, że w 2021 r. inflacja w Polsce wyniesie 2,6 proc., a w 2022 - 2,7 proc., to można szacować, że na koniec 2022 r. 500 plus musiałoby wynosić już ok. 580 zł, żeby było warte tyle, ile w kwietniu 2016 r.

700 Plus zamiast 500 Plus

Do propozycji podniesienia wysokości świadczenia 500 plus z 500 do 700 zł odniósł się minister finansów Tadeusz Kościński. Jak stwierdził, taka zmiana z pewnością nie zrujnowałaby stanu polskich finansów, które znajdują się - jego zdaniem - w dobrej kondycji.

- Na 700 plus pieniądze by się znalazły, ale zawsze kosztem czegoś. Tak długo, jak nie podniesiemy podatków, a nie mamy takich planów, trzeba byłoby komuś zabrać, aby innemu dać. To nie są kwoty, które zrujnują budżet, ale utrudnią działanie w innych celach - stwierdził Kościński na antenie Polsat News.

Dodał, że gdyby premier przyszedł do niego z taką propozycją, to nie robiłby w tej kwestii problemów.

- Zrobiłbym wszystko, co mogę, aby spełnić taką prośbę - zaznaczył szef resoru finansów.

500 plus - waloryzacja

Jak wynika z ustaleń "Gazety Wyborczej", pomysł waloryzacji 500 plus jest dziś przez PiS traktowany bardzo poważnie. Co więcej, do pierwszego wyrównania świadczenia miałoby dojść w 2023 r., czyli tuż przed wyborami. Alternatywą miałoby być coroczne zwiększanie świadczenia o stałą kwotę.

500+ na nowych zasadach. Co się zmieniło? Zobacz wideo:

Zobacz też:

Ruszył spis powszechny. Radzimy, jak odróżnić rachmistrza od oszusta

Prognoza pogody na Wielkanoc 2021 - jaka będzie pogoda na Święta Wielkanocne?

Siłownie i baseny zamknięte, ale są wyjątki. Kto może na nich ćwiczyć?

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości