Newsy

W Hiszpanii pojawiły się olbrzymie 7-kilogramowe meduzy. "Lepiej ich nie dotykać"

Newsy

Aktualizacja:
Meduza Rhizostoma luteum

W ciągu ostatnich dni na plażach w południowej Hiszpanii pojawiły się rzadkie, zwłaszcza w tym regionie, gatunki zwierząt. To olbrzymie meduzy rhizostoma luteum. Ich nagłe pojawienie się wywołało przerażenie wśród wielu plażowiczów. Niektórzy umieszczali zdjęcia w mediach społecznościowych.

Olbrzymie meduzy w Hiszpanii

Wyjątkowo dużych rozmiarów meduzy znaleziono w hiszpańskiej Andaluzji: na plażach Malagi i Granady. To rzadki gatunek, rhizostoma luteum. Niespodziewanie pojawiły się na brzegach, wywołując strach i popłoch wśród obecnych tam plażowiczów. Wielu turystów dzwoniło z interwencją do morskich służb ratunkowych. W mediach społecznościowych pojawiły się również zdjęcia meduz autorstwa osób, które odważyły się do nich zbliżyć. Choć rozmiar tych zwierząt może wzbudzać obawy, nie są one jednak niebezpieczne dla ludzi. Ich macki parzą bowiem mniej, niż wielu innych, mniejszych gatunków meduz.

Meduzy Rhizostoma luteum. Jak wyglądają?

Hiszpańscy ratownicy wodni starali się z powrotem zepchnąć meduzy do głębszej wody. Musieli działać bardzo delikatnie, aby nie zrobić im krzywdy. Rhizostoma luteum to rzadko spotykany gatunek. Został odkryty w 1827 roku i niewiele było o nim wiadomo, a nawet powątpiewano w ciągłe jego istnienie aż do lata 2012 r. Wtedy również masowo odwiedzały hiszpańskie wybrzeże Morza Śródziemnego, w okolicach Andaluzji i Murcji.

Meduzy rhizostoma luteum są półprzezroczyste, koloru białego, z fioletowymi odcieniami. Od innych parzydełkowców różnią się tym, że mają kilka otworów gębowych, żywią się planktonem i mogą żyć w symbiozie z innymi organizmami, np. pośród ich macek chronią się niektóre ryby. Niekiedy okazy tego rzadkiego gatunku mogą ważyć nawet do 40 kilogramów i mierzyć do dwóch-trzech metrów. Jak podają hiszpańskie, lokalne media, znalezione tam meduzy ważyły do siedmiu kilogramów.

Mogą wywołać pewne podrażnienia, zwykle skóra zaczerwienia się po kontakcie z nimi i ma się odczucie dyskomfortu, ale dużo mniejszego w porównaniu z innymi gatunkami meduz, które masowo przypływają na wybrzeża Morza Śródziemnego. Mimo to lepiej ich nie dotykać

- podkreślił biolog morski Luis Sanchez Tocino z Uniwersytetu w Granadzie, w rozmowie z regionalnym dziennikiem Andaluzji "El Ideal".

Wielkie meduzy w Hiszpanii a zmiany klimatu

Naukowiec Luis Sanchez Tocino twierdzi, że gatunek Rhizostoma luteum jest rzadko spotykany na wodach Morza Śródziemnego, a jego pojawienie się ma związek z globalnym ociepleniem klimatu.

- W związku ze zmianami klimatycznymi w wodach morskich ogólnie przybywa meduz, które dobrze znoszą wysokie temperatury i niską zawartość tlenu. Gigantyczne meduzy pojawiły się u wybrzeży Andaluzji zepchnięte przez silne prądy morskie - powiedział Luis Sanchez Tocino.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Tysiące meduz we włoskim porcie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości