Newsy

5-latka udusiła się pasami bezpieczeństwa. Ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
rp.pl
Dziecko w samochodzie

Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Sprawa dotyczyła tragicznego w skutkach zdarzenia, do którego doszło w zaparkowanym samochodzie. Bliscy dziewczynki domagali się wypłaty z polisy OC właścicieli pojazdu.

Dziecko udusiło się pasami

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, o którym donosi serwis www.rp.pl, jest zakończeniem sprawy z 2014 roku dotyczącej śmierci 5-letniej dziewczynki. Dziecko bawiło się na posesji dziadków, kiedy niepostrzeżone wsiadło do zaparkowanego w garażu samochodu i oplotło sobie pas bezpieczeństwa dookoła szyi. Na skutek niedotlenienia doszło do zgonu.

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Rodzina dziewczynki żądała wypłaty ubezpieczenia z polisy OC właściciela pojazdu. Natomiast Towarzystwo ubezpieczeniowe uchylało się od odpowiedzialności, argumentując, że śmierć dziecka nie ma związku z ruchem pojazdu. Zdaniem ubezpieczyciela to uniemożliwiało zaspokojenie roszczeń bliskich dziewczynki.

Wypadek w czasie postoju

Sąd pierwszej instancji zgodził się ze stanowiskiem firmy. To jednak spotkało się ze sprzeciwem rodziny dziecka. Wniesiono apelację. Podczas procesu pełnomocniczka krewnych tragicznie zmarłej 5-latki usiłowała wykazać, że szkoda, do której doszło jest związana z postojem pojazdu a to z kolei związane jest z jego ruchem. Prawniczka Ilona Kwiecień podkreśliła, że w wyniku zmiany przepisów pojęcie "garażowania", które wykreślono z przepisów o odpowiedzialności za szkody związane z ruchem, jest w zakresie znaczeniowym "postoju" pozostającego w związku z ruchem pojazdu.

Sędzia przyznał jej rację, podkreślając, że choć pasy były używane w bezsprzecznie nieprawidłowy sposób, a do wypadku doszło w samochodzie wyłączonym z ruchu, to nie są to okoliczności pozwalające na uniknięcie odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyrok uzasadniono ścisły związkiem pomiędzy niezabezpieczonym pojazdem a uruchomieniem przez dziecko mechanizmu zwijającego pas, co w efekcie doprowadziło do jej śmierci.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło: rp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Image Source / Getty Images

Pozostałe wiadomości