Newsy

43. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Różaniec na tle słońca

Mijają 43 lata, od kiedy kolegium kardynalskie w Rzymie wybrało metropolitę krakowskiego kardynała Karola Wojtyłę na papieża Kościoła katolickiego. Przyjął on imię Jan Paweł II. Jego 27-letni pontyfikat był ważnym rozdziałem w historii Kościoła na świecie.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. 1 maja 2011 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, a 27 maja 2014 został kanonizowany przez papieża Franciszka.

Data wyboru Karola Wojtyły na papieża

16 października 1978 r. Karol Wojtyła został wybrany na papieża przez 111-osobowe konklawe. Przybrał wtedy imię Jan Paweł II. Był to niezwykle ważny rozdział w historii Kościoła na świecie, a przede wszystkim w Polsce. Jego pontyfikat trwał 27 lat. W tym roku miała również miejsce 101. rocznica urodzin Papieża Polaka. 

Jan Paweł II - kiedy został papieżem

Jan Paweł II był 264. papieżem w historii Kościoła. Wyjątkowość jego polegała między innymi na tym, że pochodził z Polski - był pierwszym papieżem od 455 lat, który nie pochodził z Włoch. W dniu jego wybrania miał 58 lat. Wybór został ogłoszony dokładnie o godzinie 18:18, kiedy to z komina Kaplicy Sykstyńskiej zaczął wydobywać się biały dym. Tego samego dnia, w którym wybrano Papieża Polaka o godzinie 20:00 w sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej rozpoczęła się dziękczynna msza z okazji jego wyboru. 

Imię przyjął po niedawno zmarłym papieżu Janie Pawle I, którego pontyfikat trwał 30 dni, nowy papież chciał w ten sposób uhonorować swojego poprzednika. Jego wybór miał istotny wpływ na wydarzenia i przemiany demokratyczne nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach tzw. bloku wschodniego. Jan Paweł II prowadził energiczne działanie przeciwko iciskom politycznym oraz komunizmowi przez cały swój pontyfikat. 

43. rocznica wyboru Jana Pawła II na papieża

W związku z 43. rocznicą wyboru Kardynała Karola Wojtyły na papieża ukaże się premierowy pokaz dwóch filmów w wadowickim Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Filmy noszą tytył "Sekretarz" oraz "Lekarz". Przedstawione są w nim historie o Polaku papieży z perspektywy bliskich mu osób - kard. Stanisława Dziwisza, który był jego wieloletnim przyjacielem oraz lekarza papieża - Renato Buzzonettiego.

Obchody wyboru Jana Pawła II w kościele obchodzone są również w niedzielę poprzedzająca 16 października każdego roku. Z tej okazji odbył się koncert pod hasłem "Nie lękajcie się", podczas którego wykonywane były utwory nawiązujące do duchowego dziedzictwa Polaka Papieża.

Zobacz wideo: Grzechy główne Kościoła w Polsce

Grzechy główne Kościoła w Polsce
Grzechy główne Kościoła w Polsce Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Eucalyptys/Getty Images

Pozostałe wiadomości