Newsy

Rząd szykuje kolejne świadczenie. Kto dostanie 400 plus?

Newsy

MaskotMaskot/Getty Images

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to kolejny program, który ma zachęcić młodych Polaków do zakładania rodzin. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało pierwsze konkretne informacje dotyczące programu i tego, kto będzie mógł z niego skorzystać.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - co to za program?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, czyli tzw. 1000 plus mają dostawać ci rodzice, których drugie dziecko ma od 12. do 36. miesięcy. Pieniądze będę wypłacane od stycznia 2022 roku, czyli rok wcześniej niż początkowo deklarował rząd. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - w specjalnym komunikacie - podało, że program obejmie 410 000 dzieci.

Rodziny objęte programem otrzymają wsparcie w wysokości 12 000 zł. Będzie ono wypłacane w ratach na drugie i następne dzieci w rodzinie.

400 złotych na pobyt dziecka w przedszkolu. Kto dostanie pieniądze?

Dodatkowo rodzice, których dzieci nie zostaną objęte programem 1000 plus, otrzymają dodatkowe świadczenie w wysokości 400 złotych. Zgodnie z założeniem pieniądze mają pokryć część opłat związanych z pobytem dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie będzie przekazywane bezpośrednio do placówki, do której uczęszcza dziecko. Resort szacuje, że z takiego wsparcia skorzysta około 108 tysięcy dzieci.

W ocenie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej nowe przepisy pozwolą zintegrować ze sobą różne źródła dofinansowania (środki krajowe, środki z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Krajowego Planu Odbudowy) na tworzenie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Jednocześnie mają one ułatwić samorządom otwieranie nowych żłobków czy klubów dziecięcych.

Które dzieci dostaną takie dofinansowanie? Tego resort jeszcze nie podał. Wiadomo natomiast, że nowe świadczenie będzie uzupełniać 500 plus.

Zobacz wideo: Co piąta para rozstaje się rok po narodzinach dziecka

Zobacz także:

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Przez blisko 25 lat szukał syna, pokonując na motorze pół miliona km. Dziecko zostało porwane sprzed własnego domu

Warszawa: policja poszukuje ojca i dwójki dzieci. Ich matka nie wie, co się z nimi stało

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: radiozet.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maskot

Pozostałe wiadomości