Newsy

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" nagrodzony na festiwalu "Młodzi i Film"

Newsy

Aktualizacja:

Najlepsza reżyseria, scenariusz, główna rola męska i zdjęcia. W tych kategoriach film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” wygrał na festiwalu„Młodzi i Film”. Obraz w reż. Jana Holoubka zdobył także nagrodę publiczności. Kiedy obejrzymy go w kinach?

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na festiwalu „Młodzi i Film”

Czterema Jantarami została doceniona jedna z premier - film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. Jan Holoubek odebrał Jantara im. Stanisława Różewicza za reżyserię, a Andrzej Gołda otrzymał statuetkę za scenariusz. Obaj laureaci podziękowali za zaufanie prawdziwym bohaterom opowiedzianej przez nich historii - Tomaszowi Komendzie i jego rodzinie oraz policjantowi i dwóm prokuratorom.

Ta historia jest bardzo pojemna. Rozgrywała się ponad 20 lat, więc opowiedzenie jej w pełnym spektrum było niemożliwe. Zdecydowaliśmy się na dwa główne wątki. Wątek Tomka i jego sprawy w kontekście rodzinnym. Drugi aspekt dotyczy niesamowitej historii tego, jak został uratowany

– powiedział Jan Holoubek podczas wizyty w Dzień Dobry TVN.

Na festiwalu „Młodzi i Film” Piotr Trojan otrzymał Jantara za główną rolę męską. Za zdjęcia został nim nagrodzony Bartłomiej Kaczmarek . Film, poza konkursem, zdobył także nagrodę publiczności.

Dla mnie zawsze obsada jest kluczowym elementem produkcji. Wiadomo było od początku, że ten film będzie wisiał przede wszystkim na odtwórcy roli Tomka. W pierwszej kolejności skupiliśmy się na znalezieniu jego. Piotr poraził mnie swoim talentem i prawdą, jaką w sobie ma. Następna była Agata Kulesza. Stworzyli oni niesamowity duet

- dodał Jan Holoubek.

„Młodzi i Film” to najstarszy w Polsce festiwal kina, podczas którego widz ma do czynienia z debiutanckim filmem. Koszaliński festiwal był pierwszym w tym roku, który w czasie pandemii zorganizowano w formule tradycyjnej.

Sprawa Tomka Komendy

Tragiczna historia zaczyna się 18 lat temu. Po sylwestrowej zabawie w Miłoszycach, w województwie dolnośląskim znaleziono ciało 15-letniej Małgorzaty, która przed śmiercią została brutalnie zgwałcona. Dziewczyna wykrwawiła się i zmarła.

O zbrodnię oskarżony został młody, pełen energii i planów na przyszłość Tomasz Komenda. Sąd skazał go na 25 lat więzienia. Po 18 latach, które spędził za kratami, okazuje się, że policjanci, którzy prowadzili śledztwo, najprawdopodobniej sfałszowali dowody i oskarżyli niewinnego człowieka.

Funkcjonariusz Remigiusz Korejwo walczył o to, żeby udowodnić niewinność Komendy. Doprowadził do zatrzymania prawdziwych sprawców, którzy stanęli przed sądem. Grzegorz Głuszak, dziennikarz, opisał tę poruszającą historię w książce "25 lat niewinności. Historia Tomasza Komendy", na podstawie której powstał scenariusz do filmu.

Promującą film Jana Holoubka piosenkę nagrał Kazik Staszewski. Obejrzyj wideo:

Film o Tomaszu Komendzie

Skazany za zbrodnię, której nie popełnił, stracił 18 lat życia. Historia Tomka Komendy posłużyła Janowi Holoubkowi jako inspiracja do wyreżyserowania poruszającego filmu. Na początku sam zainteresowany nie chciał ekranizacji swojego życia. Nie ufał ludziom. Bał się, że fakty zostaną zmienione.

Dla mnie decydującym momentem był ten, jak razem z Jankiem na rozmowę przyjechał aktor, który miał grać mnie(…) Było widać, że nie podchodzi do tego filmu, jak do każdego innego. Kiedy mnie zobaczył płakał jak dziecko, nie mógł powstrzymać łez. Wiedziałem, że to jest ten człowiek

- mówił Tomasz Komenda w programie UWAGA! TVN

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - premiera

Film nakręciła telewizja TVN Discovery. Główną rolę gra Piotr Trojan. W postać mamy Tomka wciela się Agata Kulesza. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Jana Frycza, Andrzeja Konopkę, Magdalenę Różczkę, Dariusza Chojnackiego i Bartosza Bielenię. Premiera zaplanowana jest na 18 września.

"Ciężko, wróciło wszystko". Tomasz Komenda przed sądem walczy o niemal 19 milionów złotych. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Teresa Klemańska – matka Tomasza Komendy. Co jest w stanie poświęcić matka, która 18 lat czekała na syna?

Bracia Tomasza Komendy. Przez 18 lat najgorsza była bezsilność

Tomasz Komenda oswaja się z dzisiejszym światem

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości