Newsy

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z szansą na międzynarodowy sukces

Newsy


"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na drodze do kolejnego sukcesu, tym razem międzynarodowego. Film w reż. Jana Holoubka zakwalifikował się do konkursu debiutów na Tallinn Black Nights Film Festival. To jedno z najważniejszych konkursowych wydarzeń na świecie.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" na Tallinn Black Nights Film Festival

Fabularny debiut reżyserski Jana Holoubka od miesiąca nie znika z pierwszego miejsca polskiego box office. Od dnia premiery "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" obejrzało już ponad 620 tys. widzów. Teraz przyszedł czas na sukces na arenie międzynarodowej. Film produkcji TVN Grupa Discovery zostanie zaprezentowany w ramach konkursu debiutów podczas festiwalu filmowego w Tallinnie.

Tallinn Black Nights Film Festival odbędzie się w tym roku po raz 24 w stolicy Estonii w dniach 13-29 listopada. Ze względu na pandemię koronawirusa przyjął rozwiązanie hybrydowe: pokazy odbędą się w kinie dla publiczności, natomiast dla akredytowanych gości oraz prasy na platformie online.

Tallinn Black Nights Film Festival należy do najważniejszych konkursowych wydarzeń na świecie. Jest znany ze swojego zaangażowania na rzecz środowiska naturalnego - zamiast tradycyjnego czerwonego dywanu jest tam dywan zielony.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - nagrody

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" ma już na swoim koncie nagrody festiwalowe. Podczas 39. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film został uhonorowany aż pięcioma statuetkami - w tym za najlepszą reżyserię (Jan Holoubek), najlepszą rolę męską (Piotr Trojan), najlepszy scenariusz (Andrzej Gołda) i najlepsze zdjęcia (Bartłomiej Kaczmarek PSC). Został także wyróżniony Nagrodą Publiczności.

Twórcy o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Dlaczego warto obejrzeć ten film? Bo - jak podkreśla reżyser Jan Holoubek - opowiada ważną rzecz dla Polaków.

Jest opowieścią bardzo emocjonującą, wzruszającą, a równocześnie ważną w społecznym kontekście. Wielokrotnie gasi w nas nadzieję, a na końcu jednak zapala płomyk nadziei. To ważne, żeby oglądać takie filmy, po których wrócimy do domu i będziemy ze sobą rozmawiać na temat tego, co jest ważne, a co nieważne w życiu. Czy aby na pewno wszystkie sprawy, którymi się przejmujemy na co dzień, są tego warte

- mówi twórca filmu.

Zdaniem Piotra Trojana, który grał główną rolę, produkcja ta daje nadzieję na to, że w końcu los się odwróci.

Tomek zawsze miał rodzinę i to jest piękne. Miłość, rodzina, która jest bardzo silna - to chyba pomogło Tomkowi przetrwać więzienie

- uważa aktor.

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - fabuła

Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach z życia Tomasza Komendy, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - twórcy

Za kamerą filmu stanął Jan Holoubek – zdobywca Grand Prix festiwalu "Młodzi i Film", autor głośnego i popularnego serialu "Rojst".

Wyśmienitą obsadę aktorską współtworzą zdobywcy prestiżowych polskich nagród filmowych, m.in.: Agata Kulesza, Jan Frycz, Andrzej Konopka, Magdalena Różczka i Dariusz Chojnacki. Rolę Tomasza Komendy zagrał niezwykle utalentowany Piotr Trojan, mający na koncie udział w takich produkcjach, jak: "Chce się żyć" czy serial "Pułapka".

Zobacz też:

Agata Kulesza i Piotr Trojan o filmie "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - "To był hardcore"

Czernecki i Stankiewicz o sile filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". "Opowiada o ofiarach i bohaterach, a nie o katach"

Remigiusz Korejwo - to jemu Tomasz Komenda zawdzięcza wolność. "Policjant powinien działać zgodnie z przekonaniami"

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości