Newsy

Dzień bez samochodu 2021. Gdzie będzie darmowa komunikacja miejska?

Newsy

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Infor
Tim E White/Getty ImagesDzień bez samochodu

Z okazji dnia bez samochodu, który wypada 22 września, wiele miast, w tym Warszawa, udostępnia swoim mieszkańcom darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wydarzenie kończy Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Poprzez udostępnienie darmowych przejazdów komunikacją miejską władze chcą zwrócić uwagę na zanieczyszczenie środowiska spalinami. Większość miast, która przyłączyła się do tego wydarzenia, udostępnia darmowy przejazd nie tylko autobusem, ale też tramwajami, a nawet pociągami.

Które miasta biorą udział w dniu bez samochodu?

Do akcji włączyło się wiele miast, między innymi Warszawa, Kraków, Łódź, Lublin, Wrocław, Szczecin, Rzeszów, Katowice i inne. Często oprócz darmowej komunikacji, dostępne są także dodatkowe atrakcje, tak np. w Gorzowie Wielkopolskim oprócz bezpłatnych przejazdów, mieszkańcy oraz turyści mają okazję przejechać się starymi pojazdami. Z kolei w Białymstoku mieszkańcy mogą za darmo skorzystać również z rowerów miejskich przez pierwszą godzinę jazdy.

W stolicy dodatkowo będzie można skorzystać z bezpłatnych przejazdów metrem, Koleją Mazowiecką, Szybką Koleją Miejską oraz Warszawską Koleją Dojazdową. Kasowniki w komunikacji zbiorowej będą wyłączone, a bramki w metrze otwarte.

Dni Transportu Publicznego

Z okazji Europejskiego wydarzenia Dni Transportu Publicznego w całej Unii organizowane były różnego rodzaju wydarzenia. Można było wziąć udział między innymi w wystawach, a w dniu 22 korzystać z darmowych przejazdów. Miasta zachęcają swoich mieszkańców do pozostawienia aut w garażach i na parkingach. Ma to na celu zwiększenie świadomości na temat zanieczyszczeń, które wydobywają się z naszych samochodów i zatruwają nie tylko powietrze, ale też nas samych.

Dni Transportu Publicznego odbywają się od 2012 roku w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Ten z kolei odbywa się już od 2002 roku, w dniach 16-22 września.

Zobacz wideo: Ostatni taki prom na Wiśle

Ostatni taki prom na Wiśle
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Infor

Źródło zdjęcia głównego: Tim E White/Getty Images

Pozostałe wiadomości