Newsy

22. Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to 271 filmów z całego świata. Poznaj program

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
pap/wroclaw.pl
festiwal filmowy, kino plenerowe

Rusza wielkie święto kina, czyli 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty we Wrocławiu. W programie imprezy znalazło się 271 filmów z całego świata, koncerty, wystawy i spotkania. Sprawdź szczegóły.

22. Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty – gdzie i kiedy się odbędzie?

Tegoroczna edycja wydarzenia ma dwie wersje – stacjonarną (21-31 lipca) i online (21 lipca-7 sierpnia). Bezpłatne seanse odbywać się będą na wrocławskim Rynku, a Muzeum Miejskie w Arsenale, po pandemii, ponownie zamieni się w festiwalowy klub. Część filmów dostępna będzie online.

Polscy aktorzy i aktorki

"W jakimś sensie byliśmy na siebie skazani"
"W jakimś sensie byliśmy na siebie skazani"Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Nowe Horyzonty to aż 271 filmów, z czego 156 to premiery polskie. Wśród nich znajdą się tytuły nagradzane już na festiwalach w Cannes czy Sundance, a także nowe kino ukraińskie.

Nowe Horyzonty 2022 z wyjątkowymi filmami otwarcia i zamknięcia

W tym roku festiwal otworzy film pt. „IO” Jerzego Skolimowskiego, który został uhonorowany w Cannes Nagrodą Jury. Obraz przedstawia tułaczkę osiołka, który odbywa podróż z cyrku w Polsce do Włoch. Po drodze wpada w ręce różnych ludzi – artystki cyrkowej, grupy kiboli, kierowcy tira oraz włoskiego księdza.

Z kolei filmem zamknięcia będzie anglojęzyczny obraz „Silent Twins” urodzonej we Wrocławiu Agnieszki Smoczyńskiej, który opowiada o milczących bliźniaczkach. Podstawą filmu jest reportaż Marjorie Wallace, a sama historia to prawdziwe losy sióstr June i Jennifer Gibbons z Walii, które od dzieciństwa rozmawiały wyłącznie ze sobą.

Nowe Horyzonty 2022: Konkurs 12 filmów z różnych części świata

W międzynarodowym konkursie o Grand Prix rywalizować będzie 12 filmów z różnych części świata. W tegorocznej edycji motywem konkursu jest woda i płynność, które, jak przyznają dyrektorki programowe festiwalu, oddają atmosferę obecnych, niepewnych czasów i zmian – pozytywnych i negatywnych.

Filmowe hity i inne atrakcje Nowych Horyzontów 2022

Dyrektorki programowe festiwalu - Małgorzata Sadowska i Ewa Szabłowska - wybrały do Nowych Horyzontów szereg filmów nagradzanych już na wielu innych festiwalach. Wśród nich są m.in. tegoroczny zwycięzca Cannes – „W Trójkącie” Rubena Östlunda, nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Alcarras” Carli Simon, wyświetlany w Cannes „Boy from Heaven” Tarika Saleha, „Baby Broker” Hirokazu Koreedy, „Prześwietlenie” Cristiana Mungiu i wiele innych.

Istotnymi częściami bogatego programu są również Retrospektywy oraz część Mistrzowie, Mistrzynie. Odbędzie się też wyczekiwany przez wielu koncert rockowego zespołu Tindersticks oraz pokaz horroru z 1922 r. „Nosferatu-symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua. Filmowi towarzyszyć będzie muzyka na żywo, którą wykona Jozef van Wissem.

Więcej szczegółów na stronie festiwalu nowehoryzonty.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: pap/wroclaw.pl

Źródło zdjęcia głównego: LanaStock/Getty Images

Pozostałe wiadomości