Newsy

200 złotych dodatku do emerytury. Kto może składać wniosek?

Newsy

Aktualizacja:
Autor:
Patrycja
Sibilska
banknot 200

Część osób uprawnionych do pobierania dodatkowych świadczeń emerytalnych, może już składać o nie wniosek. Dodatkowa kwota 200 złotych będzie wypłacana co miesiąc. Jednak nie wszyscy emeryci mogą ją dostać i nie jest ona uzależniona od wysokości otrzymywanego do tej pory świadczenia. Kto zatem może o nią wnioskować?

200 zł do emerytury - dla kogo przeznaczone jest dodatkowe świadczenie?

Dodatkowe świadczenie ma objąć tylko niektóre grupy zawodowe i nie będzie wypłacane przez ZUS, ale przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Zmiany prawne w 2022 r.

Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 rokuDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Prawo do tego świadczenia przysługuje strażakowi ratownikowi OSP, który czynnie uczestniczył jako członek OSP w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych (wymagany bezpośredni udział co najmniej raz w roku) - przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa w działaniach ratowniczych nie jest wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP

200 plus dla emerytów. Jakie warunki trzeba spełniać?

Wniosek o tzw. świadczenie ratownicze należy złożyć do komendanta powiatowego (miejskiego) PSP, a więc organu przyznającego, właściwego dla siedziby jednostki OSP, do której należy strażak ratownik OSP.

Warunkiem otrzymania świadczenia jest oczywiście wiek emerytalny - 65 lat (mężczyźni) i 60 lat (kobiety) i służba w OSP przez okres 20 lat (kobiety), 25 lat (mężczyźni). Nie obowiązuje tu próg dochodowy, a świadczenie przysługuje do końca życia.

200 zł dodatku do emerytury - gdzie złożyć wniosek?

Aby uzyskać dodatek emerytalny w wysokości 200 zł, seniorzy muszą ubiegać się o niego bezpośrednio w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wniosek należy złożyć w Zakładzie Emerytalno-Rentowym MSWiA. Dodatkowe 200 zł do emerytury wypłacane jest każdego miesiąca, do 15. dnia, począwszy od miesiąca, w którym przyznano świadczenie ratownicze.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości