Newsy

Ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić sygnał telewizyjny

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
bussinesinsider.com
Raúl Vázquez/Getty ImagesZmiana sygnału telewizji naziemnej

Krajowy Instytut Mediów prowadzi badania, które mają pokazać czy Polacy są przygotowani na zmianę standardu naziemnej telewizji cyfrowej w II kwartale 2022 roku. Okazuje się, że 2,27 mln gospodarstw domowych będzie musiało wymienić telewizor lub zakupić nowy tuner.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej. Kto będzie musiał wymienić telewizor?

Po zmianie standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, która ma wejść w życie w II kwartale 2022 roku, ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Dlaczego? Wyjaśnił podczas konferencji Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej dyrektor Krajowego Instytutu Mediów - Mirosław Kalinowski:

Obecnie na prawie 5 mln gospodarstw korzystających z naziemnej telewizji cyfrowej 71 proc. tych gospodarstw odbiera sygnał DVB-T2, ale tylko 50 proc. odbiera sygnał DVB-T2 HEVC. Oznacza to, że ponad 2 mln gospodarstw nie będzie miało możliwości odbioru sygnału. Są to osoby raczej wykluczone technologicznie. Osoby starsze, z małych miejscowości, często w gospodarstwach 1-osobowych o bardzo małych możliwościach ekonomicznych.

Wielu ludzi nadal nie wie, że może stracić sygnał telewizyjny

Mirosław Kalinowski z Krajowego Instytutu Mediów podkreślił również, że około 74 proc. ludzi odbierających obecnie sygnał wyłącznie z naziemnej telewizji nie wie o planowanej zmianie. Konieczne jest więc nagłaśnianie sprawy, dopóki jest czas, aby odpowiednio przygotować się do zmian. Specjaliści podkreślają, że jeśli kampania społeczno-informacyjna nie przyspieszy, to wiosną może zabraknąć w sklepach sprzętu kompatybilnego z DVB-T2/HEVC.

Dlaczego na początku 2022 roku może zabraknąć telewizorów?

Listopad i grudzień w Polsce to okres, w którym Polacy kupują najwięcej elektroniki. Trend ten trwa jeszcze zwykle na początku kolejnego roku. Pierwsze wyłączenie sygnały DVB-T nastąpi w marcu. Kolejne w kwietniu, maju i czerwcu. Jeśli w tym okresie dojdzie do skumulowania zapotrzebowania na nowe odbiorniki, może ich zabraknąć. Tak twierdzą specjaliści, m.in. cytowany przez Wirtualnemedia.pl Grzegorz Stanisz - przedstawiciel Samsunga. To kolejny powód, aby nagłaśniać zmianę już teraz.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Naziemna telewizja cyfrowa - co się zmieni?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: bussinesinsider.com

Źródło zdjęcia głównego: Raúl Vázquez/Getty Images

Pozostałe wiadomości