Newsy

Rusza akcja kontroli kierowców. "W tym roku tylko dwa dni bez śmierci na drodze"

Newsy

Graiki/Getty Images

W dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności, podczas którego 18 września we wszystkich europejskich krajach realizowana będzie akcja "Road Safety Days". Do akcji przystąpi również policja w Polsce.

18 września - pomiary prędkości w całej Europie

18 września w ramach akcji "Road Safety Days" prowadzone będą kaskadowe pomiary prędkości. Ci kierowcy, którzy nagminnie ignorują przepisy, nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową – ostrzega Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Kom. Robert Opas z BRD KGP przekazał w poniedziałek PAP, że w dniach 16-22 września obchodzony jest Europejski Tydzień Mobilności, podczas którego 18 września we wszystkich europejskich krajach realizowana będzie akcja "Road Safety Days".

W ramach tej akcji funkcjonariusze z całej Europy mobilizują siły, by poprzez wzmożony nadzór nad zachowaniem kierowców zapobiegać drogowym tragediom

– wyjaśnia kom. Opas. Dodaje, że poza "standardowymi działaniami policjantów z " w całym kraju powadzona będzie akcja kaskadowego pomiaru prędkości.

To policyjna strategia polegająca na kontroli prędkości przez wiele załóg policji na określonym odcinku drogi. Ci, którzy nagminnie ignorują przepisy nie będą mogli liczyć na taryfę ulgową

– poinformował kom. Opas.

Policjant pytany przez PAP, ilu funkcjonariuszy będzie zaangażowanych do piątkowych działań, odpowiedział, że "komendy same zdecydują o stopniu zaangażowania w akcję, w zależności od swoich możliwości".

W 2020 roku prawo jazdy zatrzymano ponad 46 tys. kierowcom

BRD KGP podało, że w tym roku prawo jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym zostało zatrzymane już 46 567 kierowcom.

To wzrost o ponad 35 procent w stosunku do roku poprzedniego. Przez pierwsze 13 dni września policjanci zatrzymali prawo jazdy w 2056 przypadkach

– podał kom. Opas.

Funkcjonariusz podkreśla, że akcja "Road Safety Days" (wcześniej znana jako EDWARD - Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach) to działania bardzo potrzebne, bo w 2020 roku niemal codziennie dochodzi do śmiertelnych wypadków.

W tym roku tylko 6 stycznia i 19 maja nikt nie poniósł śmierci na drodze

– przekazał kom. Opas.

Jak kierowcy powinni zachowywać się na rondzie i nie tylko? Trener doskonalenia techniki jazdy o problematycznych sytuacjach. Zobacz wideo:

Zobacz także:

Sprawa skradzionego cukierka. Sąd uznał, że emeryt jest winny

ZUS od każdej umowy-zlecenia. Co to oznacza dla pracownika?

Słodka Suzi "w rękach policji". Mężczyzna przyniósł ptasznika tygrysiego na komendę w Nowej Soli

Autor: Paweł Jaskulski

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości