Newsy

1 maja wypada w sobotę. Czy pracownikom należy się wolne za ten dzień?

Newsy

Chłopiec wiesza polską flagę na budynku

Zbliża się majówka – czas, w którym Polacy świętują rozpoczynający się sezon letni. Tegoroczna wypada wyjątkowo niekorzystnie, ponieważ zaczyna się w weekend. 1 maja wypada w sobotę. Czy pracownicy będą mogli odebrać ten dzień?

Ekspert Konfederacji Lewiatan Robert Lisicki w rozmowie z TVN24 przyznał, że pracownikom należy się dzień wolny od pracy za sobotę 1 maja. Natomiast za niedzielę, która wypada 2 maja, wolne się nie należy. Jest to zgodne z zapisem w kodeksie pracy. - Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin i pracownikom będzie należał się jeden dodatkowy dzień wolny - powiedział Robert Lisicki.

Pozostałe szczegóły dotyczące odbioru wolnego dnia w innym terminie ustalane są już wewnętrznie. Jak wyjaśnił Robert Lisicki:

Firmy w różnym czasie wyznaczają ten dzień wolny, bo Kodeks pracy tego nie precyzuje. Czasem pracodawca narzuca jakiś termin wspólny dla całej firmy (...), a u części pracodawców jest tak, że pracownicy z przełożonymi ustalają, kiedy taki dzień wolny będzie występował w kalendarzu(...). Dla trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego może być udzielony: w kwietniu, maju, czerwcu. Nie musi być blisko tej soboty 1 maja

Majówka – co świętujemy?

1 maja to międzynarodowe święto wywodzące się od klasy robotniczej. Obchodzone jest na całym świecie co roku od 1890. W Polsce Święto Pracy zostało świętem państwowym w 1950 r.

2 maja to Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone od 2004 r. Nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu Polaków bierze 2 maja urlop, ponieważ to jedyna w kalendarzu data, która występujące pomiędzy dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy. Z kolei wypadające w tym roku w poniedziałek Święto Narodowe Trzeciego Maja jest upamiętnieniem uchwalonej w 1791 r. konstytucji. Datę tę uchwalano w w Polsce jako święto dwukrotnie: w 1919 i 1990 r.

Dni wolne a pandemia

Dni wolne od pracy w Polsce w dużej mierze mają swoje stałe daty. Tych określonych ustawą jest obecnie w Polsce 13. Mają wpływ na całoroczny rytm pracy i pozwalają sporo rzeczy zaplanować z wyprzedzeniem. Obecnie wielu Polaków przyzwyczajonych do "majówkowych standardów" rezerwuje noclegi i planuje wyjazdy głównie po Polsce. Nic jednak nie zapowiada, by obowiązujące obostrzenia zostały poluzowane i umożliwiły swobodniejszy wypoczynek. Mimo to do licznych hoteli i prywatnych kwater stale napływają rezerwacje.

Nie wiadomo jednak, jak sytuacja będzie wyglądała w kolejnych tygodniach i miesiącach. Spora część przedsiębiorców i turystów jest zmęczonych ciągłą niewiadomą i stara się wykorzystać luki w obowiązujących przepisach.

Choć nadal trudno jest cokolwiek planować, polecamy sprawdzić pełną listę dni wolnych od pracy w Polsce w 2021 r.

Zobacz też:

Obostrzenia w Polsce: czy można planować majówkę? Odpowiada minister zdrowia

Wesela i komunie - czy będą możliwe w maju? Odpowiada minister zdrowia

Priorytetowe szczepienia przeciw COVID-19 dla niektórych zawodów. Kto dostanie preparat szybciej?

Zobacz video: Jak uratować majówkę? Pomysły na długi weekend w czasie izolacji

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości