Pozytywki

Najszybszy raper świata: MC Silk laureatem "Pozytywki DDTVN". Czym jest ZZSK na które choruje?

Pozytywki

Aktualizacja:

Daniel Ciupryk - laureat "Pozytywki Dzień Dobry TVN" zmaga się z bardzo poważną chorobą. W Dzień Dobry TVN opowiedział o życiu z ZZSK czyli zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. "Trzeba docenić pozostałe nominowane osoby, bo ja pomagam tylko sobie"

Kto był nominowany do czerwcowej "Pozytywki DDTVN"?

Zobacz też: Pozytywki Dzień Dobry TVN >>>

Daniel Ciupryk "MC Silk":

Bardzo jest mi miło, zwłaszcza w świetle tego materiału, który tu zobaczyłem o pozostałych kandydatach. Czuję się niezręcznie. Nie jest to moją supermocą - klasakać samemu sobie. Trzeba docenić te pozostałe osoby, które tu były, bo ja pomagam sobie, nie mam wyjścia... Muszę się utrzymać w formie, bo jeśli sie pojawi jakaś perspektywa leczenia, to w jakim stanie będzie mój organizm, to tyle będę mógł z tym zrobić.

MC Silk o nowej płycie i nowych teledyskach

Nowa płyta, nieoficjalnie, pojawi się na początku nowego roku więc i nowe teledyski pojawią się z końcem tego i początkiem przyszłego roku. 

Zobacz też: Żona Tymona Tymańskiego o rozwodzie: "Zanim się rozstałam, już czułam wsparcie przyjaciółek" >>> 

MC Silk zmaga się z ZZSK

MC Silk - Daniel Ciupryk - to najszybciej rapujący artysta świata. Jego teledyski na na youtube oglądają miliony widzów z całego świata. Zmaga się z bardzo poważną chorobą. W Dzień Dobry TVN Daniel Ciupryk opowiedział nam o życiu z ZZSK czyli zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa.

MC Silk o ZZSK: Nie tylko kręgosłup - wszystkie stawy

W skrócie (ta choroba) nazywa się ZZSK. Brzmi trochę jak skrót klubu sportowego, ale tak nie jest, wręcz przeciwnie. Jest to zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i mimo nazwy nie oddziałuje tylko na kręgosłup, ale na wszystkie stawy włącznie ze stawem szczękowym, który jest dość istotny w wykonywanym przeze mnie zawodzie.

Zobacz też: Big Brother. Oleh i Łukasz odpadli z programu w półfinale >>> 

ZZSK wyniszcza fizycznie i psychicznie

To jest choroba, która wpływa nie tylko fizycznie, ale też na stan umysłu. To jest tak, jakbyś się budzi codziennie rano z kacem. Jeśli on trwa 10 tysięcy dni, jak w moim przypadku, to albo staramy się z nim żyć, albo pozostaje się położyć i umrzeć.

Jak wygląda życie z ZZSK

Spontanicznych rzeczy nie mogę robić. Poranne godziny nie istnieją. Potrzebuję około dwóch-trzech godzin, żeby podziałać dwie godziny. Jeżeli stoję 10-15 minut, to znowu muszę robić przerwę, rozciągać się ... na planie to są już cuda totalne zazwyczaj.

Dlaczego MC Silk nie może przestać ćwiczyć?

Założyłem sobie, że jeśli będę się ciągle ruszał to się to nie stanie (nie trafi na wózek inwalidzki). Trochę mi się to udało zrobić. Oczywiście nie jest super idealnie, nawet nie jest średnio. Zawsze zakładam, że jak się postawi sobie wysoko poprzeczkę, to nawet jeśli się nie skoczy na tę wysokość, to się skoczy wyżej niż gdyby się nie próbowało. Tak jest w moim przypadku - gdybym nie robił tego wszystkiego co robiłem po drodze, to pewnie nie byłbym w takiej formie jak teraz.

Zobacz też: „Ciało bogini za nic się nie wini”. Domańska, Romanowska i Malinowska o tym, jak zaakceptować swoje niedoskonałości >>> 

Czym jest ZZSK - zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Jest to przewlekła, degeneracyjna i autoimmunologiczna choroba tkanki łącznej. Do niszczenia tkanek dochodzi na skutek nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego. Zaatakowane zostają drobne stawy i więzadła międzykręgowe, a z czasem inne stawy i kości. Dochodzi do odkładania się soli wapnia w miejscach, gdzie przebiega proces zapalny, usztywnienia kręgosłupa i stawów i zaniku kości w trzonach kręgów. Choroba może także uszkodzić narządy wewnętrzne: np. płuca, nerki, serce...

MC Silk postanowił odpowiedzieć Eminemowi, który ogłosił się Bogiem Rapu w utworze Rap God:

Rap Nobody faster than Rap God (Eminem) - MC Silk raps in 7 languages feat. L.U.C

Eminem - Rap God (Explicit) [Official Video]

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości