Nasze akcje

Po latach w NASA wybrał życie w Polsce

Nasze akcje


John F. Hall, przez 24 lata pracował w NASA, obecnie jest ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej. John F. Hall opowiedział dla Dzień Dobry TVN swoją historię i dlaczego wybrał akurat Polskę.

  • John F. Hall i jego praca w NASA
  • Dlaczego John F. Hall przyleciał do Polski?
  • John F. Hall i jego miłość do Małgorzaty. Jak zaczęła się ich znajomość?

Zobacz też: Kiedy człowiek wyląduje na Marsie?

John F. Hall i jego praca w NASA

John F. Hall przez 24 lata pracował dla Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA (NASA). Był dyrektorem ds. kontroli eksportu i współpracy międzyagencyjnej amerykańskiej agencji.

Obecnie John F. Hall jest ekspertem Polskiej Agencji Kosmicznej. Doradza władzom PAK i jest zaangażowany m.in. w prace związane z opracowaniem Krajowego Programu Kosmicznego oraz założeń narodowego prawa kosmicznego.

Więcej tutaj: W ciągu 100 milionów lat na pewno coś w nas uderzy

Dlaczego John F. Hall przyleciał do Polski?

John F. Hall otwarcie mówi, że zakochał się w Polsce 35 lat temu. W USA wraz z kolegami ze studiów brał udział w zbiórkach pieniędzy, żywności i odzieży dla Polaków przeżywających kryzys okresu stanu wojennego. W tym samym czasie dowiedział się, że jego macierzysta uczelnia, Uniwersytet Georgetown, jako jedyna w tamtym czasie w USA, ma podpisaną umowę wymiany studenckiej ze Szkołą Główną Planowania i Statystyki, czyli obecną Szkołą Główną Handlową w Warszawie. Skorzystał z okazji i wraz z dziewięcioma kolegami spędził pół roku w Warszawie. Ponownie przyleciał pięć lat później, aż - zarówno ze względów zawodowych, jak i prywatnych - zaczął pojawiać się coraz częściej...

John F. Hall i jego miłość do Małgorzaty. Jak zaczęła się ich znajomość?

Tym co najbardziej połączyło Johna F. Halla z Polską jest... miłość do żony Małgorzaty, którą poznał w USA, kiedy odwiedzał jednego ze swoich kolegów z uczelni.

Zobaczyłem ją, ugotowałem jej moje popisowe fettuccine Alfredo i jesteśmy razem do dziś

- zawsze żartuje John F. Hall.

Ich życie nie było łatwe - wszystko ze względu na odległość. Przez 27 wspólnych lat żyli na dwa domy - jeden w Polsce, drugi w USA. W 2014 roku żona wraz z synem Janem zdecydowali o powrocie do Polski, John zdecydował, że pojedzie na stałe do Polski. Czy kiedykolwiek żałował tej decyzji? Czy żałuje, że zostawił Stany Zjednoczone i swoją ukochaną pracę? John F. Hall zawsze i zdecydowanie odpowiada, że absolutnie "nie".

Obecnie Małgorzata i John mieszkają w Markach pod Warszawą.

Zobacz więcej:

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości