Nasze akcje

Zoperował rękę, wykorzystując protezę... stopy. "Groziła mi amputacja!"

Nasze akcje

Aktualizacja:

Mirosław Kulmaczewski, chirurg ortopeda ze Szpitala Miejskiego w Elblągu, daje szansę na sprawność młodym, nieuleczalnie chorym pacjentom. Przeprowadził już cztery operacje wszczepienia części protezy przeznaczonej do rekonstrukcji stopy do... nadgarstka! Jak to możliwe? Jak wygląda taka operacja? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dra Mirosława Kulmaczewskiego i Artura Gołębiowskiego, jego pacjenta.

  • Kim jest doktor Mirosław Kulmaczewski?
  • Operacja ręki za pomocą... protezy stopy! Jak to możliwe?
  • Historia pana Artura Gołębiowskiego

Zobacz też: Alżbeta Lenska ścięła włosy po operacji mózgu. Co zmieniło się w jej życiu?

Kim jest doktor Mirosław Kulmaczewski?

W Elblągu lekarze operują rękę, wykorzystując protezę stopy! Już cztery takie nowatorskie zabiegi przeprowadził jako jedyny w Polsce doktor Mirosław Kulmaczewski, ordynator ze Szpitala Miejskiego w Elblągu.

Pomysł wziął się z doświadczeń amerykańskich. Doktor Mirosław Kulmaczewski jako pierwszy pokusił się o to, by pomysł kolegi ze Stanów przenieść na nasz rodzimy grunt. W czerwcu 2018 roku przeprowadził pierwszą tego typu operację na dwudziestoośmioletnim pacjencie – Arturze Gołębiowskim. U Artura Gołębiewskiego zdiagnozowano jałową martwicę kości księżycowatej.

Operacja ręki za pomocą... protezy stopy! Jak to możliwe?

Technika operacji polega na usunięciu pierwszego z dwóch szeregów kości nadgarstka łącznie z chorą i zdeformowaną kością księżycowa tą, która jest główną przyczyną dolegliwości. Następnie wszczepia się na powierzchnię jednej z kości drugi szereg protezy i staw śródstopno-paliczkowy (stopa).

Celem operacji jest wzmocnienie powierzchni stawowej nadgarstka i przedłużenie jego żywotności.

Wszystkie operacje w Elblągu zakończyły się sukcesem. Pierwsza operacja odbyła się w czerwcu 2018 roku. Następne dwie - w grudniu 2018, następnie w styczniu 2019. Czwarta, jak na razie ostatnia, operacja odbyła się 7 maja 2019 roku.

Historia pana Artura Gołębiowskiego

Problemy pana Artura z ręką zaczęły się w 2014 roku. Pan Artur zaczął odczuwać silny ból dłoni, lekarz w Iławie stwierdził naciągniecie mięśni dłoni. Po pół roku udał się do lekarza w Gdańsku, który zdiagnozował chorobę (jałową martwicę kości księżycowatej). W 2015 wykonał pierwszą operację, która miała na celu usprawnić działanie dłoni. Ten sam doktor wykonał jeszcze dwie operacje w 2016, po czym w listopadzie pan Artur wrócił do pracy na warsztacie.

Niestety dłoń wytrzymała tylko do końca kwietnia 2018 roku. Ręka znów zaczęła boleć i utraciła ruchomość. Doktor ustalił operację usztywnienia dłoni, dlatego pan Artur zaczął szukać innego lekarza. W Internecie znalazł dra Kulmaczewskiego - gdy usłyszał o chorobie pana Artura, zaprosił go na konsultacje. Okazało się, że dr Kulmaczewski potrzebował trzech osób do swojego projektu wszczepiania implantu i brakowało mu tylko jednej osoby. 

Pan Artur zgodził się na operację, bardzo zależało mu na odzyskaniu sprawności ręki. Operacja wstawienia implantu odbyła się w czerwcu 2018 roku. Po operacji i rehabilitacjach pan Artur odzyskał sprawność dłoni.

Więcej:

Pozostałe wiadomości