Nasze akcje

Henryk ma 1300 lat i znów wraca do życia. Najstarsze drzewo w Polsce w końcu wypuściło pędy

Nasze akcje

Od kilku lat trwa walka o uratowanie cisa Henryka, który na skutek zmian środowiskowych obumierał. Na szczęście interwencje specjalistów zaczęły przynosić rezultaty i tej wiosny drzewo wypuściło pędy i igły.

Zabiegi ratujące drzewo

Cis Henryk zaczął usychać między innymi z powodu działalności nornic i zmian poziomu wód gruntowych.

Żeby mu pomóc, trzeba by go było przenieść do szklarni, a ponieważ nie było to możliwe, postanowiliśmy kontrolować warunki na tyle, ile to jest możliwe w jego otoczeniu

- powiedział arborysta Jerzy Stolarczyk.

Specjaliści zabezpieczyli więc korzenie specjalną siatką chroniącą przed gryzoniami, a wokół pomnikowego cisa ustawili specjalne rusztowania z zainstalowanymi zraszaczami i zamgławiaczami.

Zalecili również regularnie nawożenie drzewa i stosowanie środków pobudzających jego regenerację. Ponadto, w otoczeniu drzewa założono cieniówki służące do podniesienia temperatury zimą, a w lecie do ochrony przed nadmiernym słońcem.

Wysiłki przyniosły efekt, ponieważ tej wiosny drzewo wypuściło pędy i igły.

Historia najstarszego drzewa w Polsce

Mierzący 13 m wysokości cis jest symbolem Henrykowa Lubańskiego – wsi na Dolnym Śląsku. Dzięki swojej niezwykłości został uznany za pomnik przyrody i wpisany do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody.

Drzewo dostało imię Henryk na cześć Henryka Jaworskiego – księcia Śląskiego, który tę wieś podarował Zakonowi Magdalenek z Lubania

- wyjaśniła ekolog Agnieszka Wierzbicka.

Życie drzewa obfitowało w dramatyczne wydarzenia. W 1813 roku Kozacy odcięli szablami jego gałęzie, z których wykonali strzały do łuków. W czasie II wojny światowej został uszkodzony przez wystrzelony pocisk artyleryjski. Jakby tego było mało, drzewo wielokrotnie trafiały pioruny i niszczyły wichury. Podczas jednej z nich runęła potężna odnoga cisa, a obwód pnia z 5 m zmniejszył się do 1,5 m.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości