Nasze akcje

Big Brother powraca! W czym tkwi fenomen reality show?

Nasze akcje

Aktualizacja:

Wielki Brat patrzy – ten slogan od ponad 20 lat kojarzy się głównie z formatem popularnego programu telewizyjnego. Skąd się wziął pomysł na Big Brother reality show oraz jakie były jego zasady? Dowiedz się, co przesądziło o sukcesie programu!

skąd wziął się pomysł na reality show, gdzie powstał pierwszy program telewizyjny Big Brother, jakie zasady rządzą w Domu Wielkiego Brata, Big Brother Polska – jak wyglądał Dom Wielkiego Brata w Polsce, kiedy i gdzie obejrzeć nową edycję Big Brother reality show

Zobacz też : Bartek Jędrzejak w Big Brotherze: "Widzowie będą podglądać uczestników 24 godziny na dobę" >>>

Big Brother TV reality show – sprawdź, skąd wziął się pomysł na program!

Big Brother bił rekordy popularności na całym świecie już 20 lat temu. Teraz formuła zostaje odświeżona i Wielki Brat na nowo zagości w polskich domach. Skąd się wziął pomysł na reality show?

Inspiracją dla twórców programu telewizyjnego Big Brother była powieść napisana przez George'a Orwella: „Rok 1984”. Społeczeństwo poddane stałej inwigilacji przez wszechobecne teleekrany i podsłuchy oraz postać Wielkiego Brata, który kontroluje życie mieszkańców, na tyle zaciekawiły producentów telewizyjnych Joopa van den Ende i Johna de Mol, że postanowili oprzeć swoje reality show na podstawie książki.

Znany z ekranów telewizorów Dom Wielkiego Brata jest odwzorowaniem orwellowskiego świata – nie ma możliwości, aby uczestnicy Big Brothera mogli się ukryć przed czujnym okiem kamery i mikrofonami, a groźny głos przywódcy wydaje polecenia mieszkańcom.

Zobacz też: Big Brother. Janusz Dzięcioł, Manuela Michalak i Gulczas - co słychać u uczestników? >>>

Zobacz, jakie były początki programu telewizyjnego Big Brother

Pomysłodawcą Big Brother TV reality show była niderlandzka grupa Endemol. Format powstał już w 1997 roku, jednak pierwsza edycja wystartowała dopiero po 2 latach – 16 września 1999 roku. Na czym polega cała zabawa? Uczestnicy Big Brother wprowadzają się do Domu Wielkiego Brata, w którym zostają całkowicie odcięci od świata zewnętrznego i przez cały czas są śledzeni przez kamery, a ich wszystkie rozmowy rejestrują mikrofony. Codzienne życie odbywa się pod dyktando Wielkiego Brata. Jego głos rozbrzmiewa z głośników, wydaje polecenia i obowiązkowe zadania do wykonania, a poszczególni uczestnicy programu są wzywani na rozmowę do pokoju zwierzeń.

Jakie zasady rządzą w Domu Wielkiego Brata?

Zasady programu są proste – wygrywa ten, kto najdłużej pozostanie w programie. Uczestnicy Big Brothera muszą nie tylko utrzymywać dobre stosunki z pozostałymi mieszkańcami Domu Wielkiego Brata, by ci nie nominowali ich do opuszczenia programu, ale i starać się zyskać sympatię telewidzów.

W pokoju zwierzeń rozgrywa się najważniejsza część programu – właśnie tam odbywają się nominacje. Każdy z mieszkańców typuje dwóch uczestników do odejścia z programu i uzasadnia swój wybór. Po zebraniu głosów wszystkich uczestników Big Brothera, dwie osoby, które były wskazane najwięcej razy, zostają oddane w ręce telewidzów. Ci – poprzez głosowanie SMS – wybierają, kto ma opuścić program. Cały proces powtarza się cyklicznie, aż w końcu w Domu Wielkiego Brata pozostają 3 osoby, spośród których widzowie wybierają zwycięzcę.

CZY WIESZ, ŻE...

Big Brother TV reality show zyskał ogromną popularność na całym świecie – program wyemitowano na wszystkich kontynentach, a w wielu krajach odbyła się więcej niż jedna edycja.

Dowiedz się, jakie były początki Big Brother Polska

Polscy widzowie formułę Big Brother reality show mieli okazję poznać już 4 marca 2001 roku. Dom Wielkiego Brata został postawiony w Sękocinie pod Warszawą i stał się miejscem akcji trzech edycji programu (druga miała miejsce pół roku po pierwszej i rozpoczęła się 2 września 2001 roku, trzecia zaś wystartowała 3 marca 2002 roku). Zwycięzca całego programu otrzymał 500 000 zł, a zdobywali ją kolejno: Janusz Dzięcioł, Marzena Wieczorek i Piotr Borucki.

Prowadzącą Big Brothera była Martyna Wojciechowska, której w pierwszej odsłonie programu towarzyszył Grzegorz Miecugow, w pozostałych dwóch natomiast Andrzej Sołtysik. Pierwsze dwie edycje trwały aż 15 tygodni, trzecia 12. Wielkiemu Bratu głosu użyczył natomiast Jarosław Ostaszkiewicz, który był jednocześnie reżyserem programu.

Big Brother Polska cieszył się ogromną popularnością. Telewidzowie z zapartym tchem śledzili romans Karoliny Pachniewicz i Grzegorza Mielca, wygłupy Klaudiusza, Manueli i Gulczasa oraz trzymali kciuki za romantycznego Piotra Lato i trzeźwo myślącego Janusza Dzięcioła. Sam finał obejrzało niemal 10 milionów widzów!

Powrót Big Brothera! Sprawdź, gdzie i kiedy oglądać!

Program telewizyjny Big Brother powraca! Realizację kolejnej edycji ogłoszono 21 listopada 2018 i zapowiedziano jej emisję na antenie TVN 7. Zmagania nowych uczestników Big Brothera będzie można śledzić każdego dnia w telewizji – od poniedziałku do czwartku o godzinie 20:00 będą emitowane podsumowania dnia w Domu Wielkiego Brata, a o 23:00 zobaczymy talkshow z gośćmi specjalnymi oraz emisją live z domu. W piątki i soboty natomiast będzie puszczany program o godzinie 20:00, a w niedzielę pojawi się dodatkowe podsumowanie tygodnia na antenie programu TVN o 18:00.

Nominacje do opuszczenia Domu Wielkiego Brata oraz eliminacja uczestnika odbędzie się w każdą niedzielę o 20:00. To Ty zadecydujesz o losach swoich ulubieńców poprzez głosowanie SMS lub online. Na oficjalnej stronie Big Brothera możesz też bezpłatnie brać udział w wyborze kolejnych zadań dla uczestników programu oraz innych głosowaniach mających wpływ na dalsze losy mieszkańców Domu Wielkiego Brata. Co więcej, będziesz mieć także dostęp do streamu live w Player.pl – tam znajdziesz również archiwalne odcinki z reality show. Start emisji już 17 marca! Nie przegap!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości