Nasze akcje

Alan Turing - najbardziej wpływowy człowiek XX wieku wg widzów BBC

Nasze akcje

Aktualizacja:

W głosowaniu widzów stacji BBC, Alan Turing został uznany za najbardziej wpływową osobowość XX wieku. Anna Senkara wybrała się do Bletchley Park, gdzie podczas II wojny geniusz pracował nad złamaniem kodu Enigmy. O "bombie Turinga", polskim wkładzie w złamanie kodu Enigmy i genialnym matematyku opowiedzieli nam: dr David Kenyon i bratanek matematycznego geniusza - Dermot Turing. Jaki los spotkał Alana Turinga po wojnie? Dlaczego popełnił samobójstwo?

Znaleźć sposób na złamanie kodu Enigmy Samobójstwo Alana Turinga Dlaczego złamanie szyfru Enigmy było tak ważne dla aliantów? Rola polskich matematyków w złamaniu kodu Rola Alana Turinga w złamaniu szyfru

Fot. https://twitter.com/BBC

Znaleźć sposób na złamanie kodu Enigmy

Dermont Turing, bratanek Alana Turinga, wyjaśnił nam zasadę działania Enigmy, opowiedział o głównym zadaniu swojego wujka i pokazał "bombę Turinga", czyli maszynę służącą do deszyfrowania wiadomości, którą w Bletchley Park zbudował Alan Turing.

Samobójstwo Alana Turinga

Aresztowano go. W tamtych czasach było nielegalne, aby geje uprawiali seks nawet w prywatnych mieszkaniach. Zazwyczaj wysyłano ludzi do więzienia. W przypadku Alana tak się jednak nie stało. Tragiczne było jednak to, że poddano go czemuś, co nazywano "terapią". To była terapia hormonalna. Zmusili go do noszenia implantu z syntetycznym estrogenem przez 12 miesięcy. To miało zmniejszyć jego seksualny apetyt. (...) Niecały rok później popełnił samobójstwo.

Dlaczego złamanie szyfru Enigmy było tak ważne dla aliantów?

dr David Kenyon, historyk w Bletchley Park

Kiedy trwa wojna, wyprzedzanie ruchów wroga jest kluczowe. Wiesz gdzie się znajdują jego żołnierze, znasz jego zamiary. To niezastąpione informacje. 

Rola polskich matematyków w złamaniu kodu

Polscy matematycy odegrali bardzo ważną rolę w historii. Od 1932 roku do 1939 pracowali nad Enigmą. Przetarli szlaki i odkryli jak dokładnie działają maszyny szyfrujące. Stworzyli fundamenty pod to, co później zostało wykorzystane podczas wojny. 

Rola Alana Turinga w złamaniu szyfru

Jego rola w złamaniu kodu, tutaj w Bletchley Park, była absolutnie kluczowa 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości