Najnowsze

Wścieklizna w natarciu. Główny Inspektorat Sanitarny informuje o kolejnych przypadkach

Najnowsze

Autor:
Adam
Barabasz
serikbaib / Getty ImagesWścieklizna powraca

Pierwszy od dawna przypadek wścieklizny u psa stwierdzono w województwie mazowieckim. Rośnie również liczba dzikich zwierząt, które są rezerwuarem niebezpiecznego wirusa. Główny Inspektorat Weterynarii przypomina o konieczności szczepień i grozi mandatami.

Przypadki wścieklizny w Polsce

Zwierząt chorych na wściekliznę przybywa. Ujawniony w Puławach przypadek to pierwsza od dawna zbadana próbka pobrana u zwierzęcia domowego, w której stwierdzono obecność antygenu lyssawirusa. Jak wynika z informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynaryjnego z siedzibą w Siedlcach, chore zwierzę pochodziło z miejscowości Brzustów w gminie Garbatka Letnisko. To 54. przypadek stwierdzenia tej niebezpiecznej choroby w bieżącym roku.

To olbrzymi wzrost. W 2020 roku stwierdzono 12 przypadków w całym kraju. Dwa z nich dotyczyły zwierząt domowych: psa i bydła, pozostałe zakażenia zostały stwierdzone u lisów i nietoperzy. Specjaliści alarmują, że to właśnie wśród latających ssaków najdynamiczniej wzrasta liczba zakażeń. Nosicielami choroby mogą być też jenoty czy nawet jeże i wiewiórki.

Profilaktyka wścieklizny

Wścieklizna jest w 100% śmiertelną chorobą. Istnieje jednak skuteczna profilaktyka, która dzieli się na przed i poeskpozycyjną. Pierwsza z nich polega na szczepieniu zarówno zwierząt, jak i ludzi. W Polsce prowadzi się masową akcję immunizacji lisów, które wciąż uznawane są za główny rezerwuar groźnego wirusa. Doustne szczepionki są wykładane w miejscach bytowania zwierząt, jednak jeśli w województwie nie stwierdzi się obecności zarażonych zwierząt w ciągu trzech kolejnych lat, nie podaje się preparatów, a jedynie monitoruje sytuację.

Szczepienia psów są obligatoryjne, a kotów zalecane. Za uchylanie się od obowiązku grozi mandat w wysokości do 500 zł. Właściciele czworonogów są zobowiązani do ich zaszczepienia po ukończeniu przez ich pupili 3. miesiąca życia.

Szczepienia ludzi nie należą do bolesnych i są szczególnie polecane w profilaktyce medycyny podróży. Przyjęcie preparatu powinni rozważyć zwłaszcza planujący wyjazd do Indii, gdzie rocznie odnotowuje się ok. 20 tys. przypadków wścieklizny. Większość z nich jest następstwem pogryzienia przez psy. Wirus stanowi poważne zagrożenie również w Afganistanie, Pakistanie, Bangladeszu, Nepau, Birmie i Kambodży, a także w Afryce i Ameryce Południowej.

Po wystąpieniu objawów choroby jest za późno na wdrożenie leczenia, dlatego istotna jest profilaktyka poekspozycyjna. W przypadku zadrapania bądź pogryzienia przez potencjalnie chore zwierzę konieczne jest dokładne oczyszczenie rany i dezynfekcja oraz przyjęcie szczepienia i surowicy odpornościowej. Rocznie na wściekliznę umiera ok. tysiąca ludzi na całym świecie.

Zobacz wideo: Jak oduczyć psa uporczywego szczekania?

Jak oduczyć psa uporczywego szczekania?
Jak oduczyć psa uporczywego szczekania?
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: serikbaib / Getty Images

Pozostałe wiadomości