Najnowsze

Opary z Cumbre Vieja nad Polską. Czy są groźne dla ludzi? Głos zabrało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Najnowsze

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
TVN24.pl, PAP
Andreas Weibel - www.imediafoto.com/Getty ImagesWulkan Cumbre Vieja La Palma

Wulkan Cumbre Vieja jest aktywny od niemal połowy września. Chmura dwutlenku siarki dotarła nad Polskę. Jak podało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, toksyczne opary nie stanowią jednak zagrożenia dla mieszkańców naszego kraju.

RCB. Chmura z wulkanu Cumbre Vieja nad Polską

Wulkan Cumbre Vieja uaktywnił się 19 września 2021 r. i od tego czasu nieprzerwanie emituje lawę i toksyczne opary. Z tego powodu konieczna była ewakuacja kilkuset mieszkańców wyspy La Palma.

Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) zapowiedział, że w czwartek wieczorem nad centralne regiony Europy mogła napłynąć chmura dwutlenku węgla pochodzenia wulkanicznego.

O sprawie informował też Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który poinformował, że toksyczne opary będą przemieszczać się równoleżnikowo i swoim zasięgiem obejmą między innymi północno-wschodnią Polskę.

W piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat. - Chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, która przemieszcza się nad Polską, nie stanowi żadnego zagrożenia. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa na bieżąco monitoruje sytuację - napisało w piątek na Twitterze RCB.

W komunikacie wskazano, że chmura nie ma znaczenia dla ruchu lotniczego. - Nie prognozuje się żadnych ograniczeń i zaleceń dla samolotów (to wyłącznie gaz, a nie pył wulkaniczny) - podano.

- Chmura gazu znajduje się teraz na wysokości ok. 5 km, powoli się rozrzedza i rozmywa - dodano.

Hiszpania. Trzęsienie ziemi związane z erupcją Cumbre Vieja

Od środowego wieczora na kanaryjskiej wyspie La Palmie, gdzie od 19 września trwa erupcja wulkanu Cumbre Vieja, zanotowano ponad 50 trzęsień ziemi. Wraz ze zwiększeniem sejsmiczności na wyspie lokalne władze przeprowadziły kolejne ewakuacje mieszkańców.

Według hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN), największą siłę, przekraczającą 4,5 stopnia w skali Richtera, miał wstrząs, którego epicentrum znajdowało się w rejonie miejscowości Villa de Mazo. Trzęsienie ziemi zanotowano tam po 2:00 w czwartek.

Zdaniem ekspertów IGN nasilenie wstrząsów sejsmicznych występuje praktycznie na terenie całej wyspy. Dotyczy także terenów oddalonych od krateru Cumbre Vieja.

Więcej o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na stronie TVN24.pl.

 

Zobacz także:

Zobacz wideo: Lawa pochłania budynki na hiszpańskiej wyspie La Palma

Autor:Izabela Dorf

Źródło: TVN24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andreas Weibel - www.imediafoto.com/Getty Images

Pozostałe wiadomości