Jak dobrze wybrać grzałkę do akwarium?

Grzałka do akwarium
Jak dobrze wybrać grzałkę do akwarium?
Źródło: Supersmario / East News
Grzałka do akwarium to obok filtrów i pompki najważniejszy sprzęt, jaki umieszcza się w akwarium. Zakup nieodpowiedniej grzałki może poważnie zaszkodzić rybom oraz przyczynić się do częstszego czyszczenia zbiornika. Poznaj zasady doboru grzałki, by uniknąć tych kłopotów.

Projektowanie akwarium to czasochłonne zajęcie. W pierwszej kolejności warto zadbać o dobór odpowiedniej grzałki.

Do czego służy i jak zbudowana jest grzałka do akwarium?

Grzałka do akwarium to niezbędny element akwarium, który powinien posiadać każdy, kto chce zająć się hodowlą ryb tropikalnych. Urządzenie montuje się w zbiorniku, a służy do kontrolowania temperatury wody. Dzięki niemu rybki oraz rośliny akwariowe mają odpowiednie warunki do życia, które znacząco nie odbiegają od naturalnych. Wiele ryb preferuje wodę o temperaturze około 25 °C. Grzałka do akwarium wyposażona jest w specjalny termometr, który umożliwia utrzymanie wybranej temperatury przez cały czas, a dodatkowo ułatwia jej monitorowanie.

Jednym z głównych elementów grzałki jest rurka. Do budowy rurki używa się przeważnie szkła lub metali nierdzewnych. Grzałkę przyczepia się do ściany zbiornika, a jej spiralę grzewczą przysypuje się piaskiem. Akwaryści korzystają m.in. z dwóch rodzajów grzałek – z termostatem i bez termostatu. Oprócz nich dostępne są także model z termostatem zewnętrznym. Grzałkę do akwarium wymienia się co kilka lat, gdyż jakość jej pracy maleje z upływem czasu.

Jak dobrać moc grzałki do akwarium?

Podczas wyboru grzałki moc to jeden z jej najważniejszych parametrów. Aby kupić odpowiednią grzałkę akwariową, należy wziąć pod uwagę wielkość zbiornika. Zasada jest prosta – do ogrzania 1 litra wody potrzeba minimum 0,5 W. Jednak sklepy akwarystyczne oferują grzałki o wiele większej mocy. Wśród ofert można znaleźć nawet grzałki akwariowe o mocy 300 W. Przed zakupem grzałki z termostatem do akwarium warto obliczyć, ile powinna wynieść jej moc. Ta prosta kalkulacja pozwoli dobrać grzałkę dostosowaną do konkretnych wymagań – np. do 25-litrowego akwarium może pasować grzałka o mocy około 25 W; do 55 litrowego akwarium pasuje grzałka o mocy np. 45 W; do zbiorników około 100 litrowych pasują grzałki o mocy od 50 do 100 W. Kolejnym kryterium doboru grzałki powinna być również jakość wykonania. Tworzywo wykorzystane do jej budowy musi być wodoszczelne, gdyż w przeciwnym wypadku podczas zalania grzałki może dojść do awarii. Aby wybrać właściwą grzałkę akwariową z termostatem lub bez warto zwrócić uwagę, czy ma odpowiednie atesty oraz poszukać opinii na jej temat u użytkowników, np. w Internecie lub specjalistycznych magazynach.

Jaką wybrać grzałkę do akwarium?

Sklepy zoologiczne mają w swojej ofercie różne grzałki. Do najpopularniejszych rodzajów należą grzałki filtrowe, z termostatem, podżwirowe i uniwersalne. Grzałki filtrowe pełnią jednocześnie funkcję grzewczą oraz filtracyjną. Dzięki nim woda jest ogrzewana do wybranej temperatury, a przy tym jest także filtrowana. Urządzenie usuwa z akwarium kamienie, bakterie i inne zanieczyszczenia. Początkujący akwaryści zastanawiający się, jaką wybrać grzałkę do akwarium, mogą rozważyć zakup tego modelu – łączy w sobie dwie funkcje i pomaga w pielęgnacji akwarium. Grzałki z termostatem zalecane są akwarystom, którzy chcą precyzyjnie dostosować temperaturę wody do wymagań ryb oraz roślin. Urządzenie, które ma kształt spirali, montuje się na ściance zbiornika. Osoby, które nie wiedzą, jaką wybrać grzałkę do akwarium, aby była energooszczędna, powinny rozważyć zakup takiego modelu. Urządzenie włącza się oraz wyłącza w zależności od stopnia nagrzania. Grzałki podżwirowe montuje się na dnie akwarium i przeważnie przykrywa się je żwirem. Urządzenie jest zarówno estetycznie, jak i praktyczne. Co więcej, nie wyróżnia się i nie psuje widoku ryb oraz roślin i sprawdzi się jako grzałka do akwarium 100 l. Grzałka uniwersalna to najprostszy z dostępnych na rynku modeli. Przeważnie wybierają ją osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką. W odróżnieniu od np. grzałki przepływowej do akwarium uniwersalna jedynie grzeje, lecz po zamontowaniu filtra może skutecznie pomagać w utrzymywaniu czystości w zbiorniku.

Jak zamontować grzałkę w akwarium?

Aby grzałka akwarystyczna spełniła swoją funkcję, należy pamiętać o kilku zasadach podczas jej montażu. Ogrzewacz oraz termostat montuje się na tylnej ściance. Aby nie utrudniać cyrkulacji wody, grzałka musi znajdować się w odpowiedniej odległości od żwiru – można ją schować np. za kamieniami. Gdy grzałka akwarystyczna zostanie włączona, to po pewnym czasie, kiedy już się rozgrzeje, należy ją stale trzymać pod wodą – w przeciwnym wypadku może pęknąć z powodu zbyt nagrzanego szkła. Przed regulacją małej grzałki do akwarium należy odłączyć zasilanie. W przypadku urządzenia elektrycznego wszelkie połączenia należy wykonywać z dala od wody. Niepoprawna obsługa nawet małej grzałki do akwarium może być powodem awarii lub – co gorsza – groźnego wypadku.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Supersmario / East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości