Najnowsze

Fundacja TVN przekazała 100 tys. na remont Centrum Zdrowia Dziecka. Katarzyna Kolenda-Zaleska: "Musimy być solidarni"

Najnowsze

Autor:
Adam
Barabasz
Charytatywny koncert na rzecz CZD
Dzień Dobry TVNCharytatywny koncert na rzecz CZD

Niezwykłe wydarzenie - piąty koncert charytatywny dla Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" - odbędzie się 11 września w Teatrze Muzycznym ROMA w Warszawie. Impreza przebiegać będzie pod wspólną nazwą „Gwiazdy Jazzu dla Dzieci”. O tej wyjątkowej inicjatywie opowiedzieli: pomysłodawca projektu prof. Piotr Kaliciński – Kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów oraz prowadząca koncert Grażyna Torbicka.

Gwiazdy Jazzu dla Dzieci

Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" potrzebuje remontu. A ten wymaga pieniędzy. To niezbędne, aby pionierska placówka na medycznej mapie Polski mogła wciąż mogła nieść pomoc. To właśnie w tym niezwykłym szpitalu przeprowadzono w 1990 r. pierwszą w Polsce transplantację wątroby i pierwszy przeszczep rodzinny tego narządu, którego dokonano dziewięć lat później. Do sukcesów pracujących tam lekarzy zalicza się również pierwszy w naszym kraju skojarzony przeszczep wątroby i nerki przeprowadzony 2000 roku jednoczasowy przeszczep wątroby, jelita cienkiego, dwunastnicy i trzustki. Obecnie w Polsce wykonuje się ok. 90 transplantacji rocznie, z czego większość odbywa się właśnie w warszawskim ośrodku. Jak znaczył prof. Piotr Kaliciński, jesteśmy jednym z liderów w dziedzinie dziecięcej transplantologii.

- Centrum się rewitalizuje, są ogromne prace prowadzone, ale my też chcemy cegiełkę dołożyć - powiedział w Dzień Dobry TVN prof. Kaliciński. - Są wielkie budowle, tak jak Centrum Psychiatrii budowane przez Fundację TVN, ale nasza klinika, w części dotyczącej chirurgii dziecięcej, wymaga remontu. I to jest cel naszego 5. koncertu charytatywnego. Zbieramy fundusze w różnej formie, również w naturze, w postaci np. farb, żeby ten remont przeprowadzić. Żeby stworzyć jak najlepsze warunki dla dzieci i ich rodziców - wyjaśnił.

Kierownik kliniki planuje odświeżenie oddziału tak, aby stał się bardziej przyjazny nie tylko małym pacjentom, ale też przebywającym z nimi rodzicom, dlatego też planowana jest m.in. wymiana rozkładanych foteli. Jak zaznaczył prof. Kaliciński, leżanki dla rodziców zostały zakupione po pierwszym koncercie charytatywnym. Intensywne użytkowanie sprawiło, że dziś nadają się wyłącznie do wymiany.

Grażyna Torbicka wspiera Centrum Zdrowia Dziecka

Grażyna Torbicka chętnie przyłącza się do akcji charytatywnych. Niedawno wzięła udział w kampanii #zdrowiewgłowie Fundacji TVN. Jak przyznaje, ma świadomość tego, że jej rozpoznawalność może przyciągnąć potencjalnych darczyńców.

- Jak tylko jest okazja, jak tylko jestem zaproszona albo widzę - tak jak my wszyscy - że dzieje się coś, gdzie nasza obecność, osób znanych i popularnych, może w maleńkim nawet stopniu pomóc, to oczywiście się angażujemy - mówiła Grażyna Torbicka. - Kiedy pan profesor zaprosił mnie do współprowadzenia tego wspaniałego koncertu, to ani chwili się nie wahałam. A koncert, tak jak pan profesor zapowiedział, to już 5. edycja i po raz kolejny szansa na posłuchanie znakomitych muzyków jazzowych. Artystów, którzy przyjadą do Polski, bo dwoje z nich: Grażyna Auguścik i Adam Makowicz rezyduje na stałe w Stanach Zjednoczonych - podkreśliła dziennikarka.

Podczas programu na żywo rozmowie przysłuchiwała się prezeska Fundacji TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska, która wirtualnie dołączyła do gości.

- Musimy być solidarni, z przyjemnością pana słuchałam, panie profesorze. Proszę się już nie martwić o pieniądze. Bo chcieliśmy w imieniu Fudancji TVN przekazać na remont tego oddziału 100 tys. złotych - ogłosiła. - Mam nadzieję, że to będzie dobry początek i innych ludzi zmobilizuje, aby włączyć się w tę akcję - zaznaczyła.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości