Najnowsze

Czym wyczyścić złoto? Najlepsze sposoby

Najnowsze

Autor:
Adrian
Adamczyk
Aitor Diago/Getty Images Jak wyczyścić złoto?

Nawet zadbane i odpowiednio przechowywane wyroby ze złota niszczeją, ulegają zabrudzeniu i tracą kolor. Sprawdź, jak przywrócić im dawny blask.

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem byłoby oddanie naszej biżuterii do złotnika, który skutecznie je oczyści. Na rynku są także specjalne preparaty przeznaczone do oczyszczania złota. Można też jednak rozwiązać ten problem samodzielnie, przy pomocy domowych sposobów. Pamiętaj jednak o ostrożności. Warto zaznaczyć, że metody te dotyczą biżuterii i wyrobów ze złota, innego traktowania wymaga np. złota biżuteria, ale z kamieniami szlachetnymi. Pamiętaj także, by sprawdzić, czy Twoja biżuteria nie jest po prostu zakurzona - wtedy zwykła woda z mydłem powinna w zupełności wystarczyć. Mierz metodę na zamiary i sposób zabrudzenia.

Jak wyczyścić złoto domowym sposobem?

Istnieje kilka domowych sposobów, większość opiera się na działaniu podstawowych produktów kuchennych i chemii domowej. Nie zaszkodzi także odrobina cierpliwości, sposoby te mogą być czasochłonne. Pamiętaj również o delikatności, zbyt mocne pocieranie może nieodwracalnie uszkodzić Twoje skarby.

Biżuteria dla najmłodszych
Biżuteria dla najmłodszych
Dzień Dobry TVN

Jak wyczyścić złoty łańcuszek płynem do mycia naczyń?

To jeden z najprostszych sposobów. Wlej kilka kropli płynu do mycia naczyń do ciepłej wody (by wzmocnić efekt, możesz też użyć wody sodowej) i dokładnie wymieszaj. Następnie wrzuć swój złoty skarb do powstałej mieszanki. Po kwadransie możesz wyjąć przedmiot z wody. Później powinieneś jeszcze tylko dokładnie wyczyścić każdy element za pomocą delikatnej szczoteczki, a następnie wysuszyć. Alternatywnym składnikiem naszej mikstury czyszczącej może być mieszanka mydła i amoniaku, równie skuteczna, jak płyn do mycia naczyń.

Czym czyścić złoto - domowe sposoby

Kolejnym skutecznym sposobem na wyczyszczenie złota może być metoda oparta na zbawiennym działaniu proszku do pieczenia. Pomocny też okaże się wacik kosmetyczny. Wystarczy wysypać proszek do pieczenia na zwilżony płatek kosmetyczny. Gdy proszek zacznie się pienić, należy delikatnie przetrzeć wacikiem przedmiot, pozostawiając na nim cienką warstwę proszku. Następnie przedmiot należy pozostawić w bezpiecznym miejscu na około pół godziny, potem dokładnie umyć i wytrzeć.

Jak wyczyścić złoty pierścionek? Czym czyścić złoto w domu?

Istnieją także inne, równie skuteczne sposoby, które oczyszczą Twoje złoto. W tym celu warto zaopatrzyć się w: kilka łyżek octu, pokrojoną cebulę lub cytrynę. Wystarczy natrzeć złoto jednym spośród wymienionych produktów, a następnie pozostawić na kilka godzin. Niektórzy uważają także, że podobne działanie ma benzyna, należy nasmarować nią przedmiot lub zanurzyć go w niej i również pozostawić na kilka godzin.

Czym się czyści złoto?

Kolejną domową metodą jest mycie złota za pomocą sody oczyszczonej, płatków mydlanych i ciepłej wody. Na jeden litr wody będziesz potrzebował 5 gram sody oczyszczonej i 50 gram płatków mydlanych. Najwygodniej będzie Ci wrzucić wszystkie składniki do słoika, wsadzić do niego złoto, następnie zakręcić i potrząsać nim przez około 2 minuty. Później wystarczy już tylko opłukać biżuterię i wypolerować za pomocą miękkiej szmatki.

Czym wyczyścić sztuczne złoto?

Biżuteria, która jest pozłacana, wymaga szczególnej delikatności, bardzo łatwo bowiem można zetrzeć z niej złotą powłokę. Dlatego jeśli chcesz ją wyczyścić, użyj miękkiej szmatki namoczonej w roztworze. W skład magicznej mikstury wchodzą: sok z cytryny, sól kuchenna oraz woda Co innego, jeśli Twoja biżuteria jest pokryta czerwonym nalotem, wtedy zwykłe mydło nie wystarczy. W takiej sytuacji należy wykonać roztwór solny z 5 łyżeczek soli na 1 litr wrzącej wody. Następnie zamoczyć biżuterię w roztworze. Na spodzie i bokach naczynia ułóż folię aluminiową - biżuteria oczyści się sama, gdy folia nie będzie już przyjmowała zabrudzeń, biżuteria będzie oczyszczona Pamiętaj, by koniecznie przepłukać wyczyszczoną w ten sposób biżuterię wodą z mydłem. Ponoć dla roztworu solnego jest skuteczna alternatywa - wódka lub cola. Należy wrzucić biżuterię na noc do szklanki z jednym spośród tych dwóch napoi i pozostawić na noc.

Jak czyścić złotą biżuterię? Zielony nalot

Do usuwania zielonego nalotu najlepszy jest kwasek cytrynowy - wystarczy zanurzyć w nim przedmiot. Jeśli nalot jest mały, to prawdopodobnie wystarczy zwykły sok z cytryny. Do tego sposobu również jest alternatywa - roztwór amoniaku, wody, wapna lub znana nam już metoda z benzyną.

Jak czyścić białe złoto?

Białe złoto jest szczególnie delikatne. Należy zwracać szczególną uwagę na częstotliwość noszenia i koniecznie zdejmować je w czasie prac domowych - wszelkie środki czyszczące wpływają na nie bardzo szkodliwie. Dzieje się tak dlatego, że białe złoto powstaje na skutek rodowaniania, czyli pokrywania złota cienką warstwą rodu. Rodowanie z czasem ulega wytarciu, zwłaszcza jeśli przedmiot jest często używany. Ze względu na delikatność tego surowca, aby go wyczyścić, najlepiej jest oddać go w ręce specjalisty.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Aitor Diago/Getty Images

Pozostałe wiadomości